Αντετοκούνμπο: Εξαιρετικός και πάλι οδήγησε σε νίκη τους Μπακς

Αντετοκούνμπο: Εξαιρετικός και πάλι οδήγησε σε νίκη τους Μπακς, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Γουίζαρντς με 135-134 στο Fiserv Forum.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι από τους διακριθέντες των Μπακς, στη δύσκολη νίκη τους κόντρα στους Γουίζαρντς 135-134 στο Fiserv Forum και συνέχισαν τη μάχη τους για την κορυφή της Ανατολής. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 23 πόντους (με 7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε και 2 κοψίματα σε 29:40 λεπτά συμμετοχής.

Δυο λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο «Greek freak» βγήκε… εκτός μάχης, με έκτο φάουλ (ο Γουέστμπρουκ το κέρδισε «έξυπνα»). Άξιοι συμπαραστάτες του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν οι Τζρου Χόλιντεϊ (29 πόντους) και Πατ Κόνατον (16 πόντους). Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον, ενώ τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Πι Τζέι Τάκερ.

Μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες επί των Μπρούκλιν Νετς, επικράτησαν των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς (135-134) σε ματς-θρίλερ στο «Fiserv Forum». Με αυτή τους τη νίκη (4η σερί), οι Μπακς ανέβηκαν στο 42-24 (20-14 εντός έδρας) ενώ οι Γουίζαρντς «έπεσαν» στο 30-36 (καταλαμβάνουν την 10η και τελευταία θέση των play-in).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους (με 3/4 βολές, 0/2 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Γουίζαρντς ξεχώρισε ο Ράσελ Γουέστμπρουκ που έφτασε τα 179 triple-doubles (29 πόντοι από 12/18 δίποντα και 5/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 40:32).

Σε «μεγάλη» βραδιά στο σκοράρισμα ο Μπράντλι Μπιλ, πετυχαίνοντας 42 πόντους (με 11/18 δίποντα,, 3/6 τρίποντα, 11/14 βολές), ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πολύ καλή προσπάθεια από τον Ντάνιελ Γκάφορντ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 14 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-37, 71-71, 103-95, 135-134.