Έβρος: Ο αρχηγός ΓΕΣ παρακολούθησε άσκηση τμημάτων επικεφαλής
![Έβρος: Ο αρχηγός ΓΕΣ παρακολούθησε άσκηση τμημάτων επικεφαλής](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2019/08/ges-768x488.jpg)
Έβρος: Την ενεργοποίηση και ανάπτυξη τμημάτων επιφυλακής παρακολούθησε σήμερα ο Αρχηγός ΓΕΣ, αντιστράτηγος Γεώργιος Καμπάς, κατά την περιοδεία του σε μονάδες και επιτηρητικά φυλάκια της ζώνης ευθύνης της ΧΙΙ μηχανοκίνητης μεραρχίας Πεζικού «Έβρος», ενώ έλεγξε και την επιχειρησιακή τους ετοιμότητα. Ο Αρχηγός ΓΕΣ εξέφρασε την πλήρη ικανοποίηση του για το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης, ετοιμότητας και ηθικού του προσωπικού.
Τον Αρχηγό ΓΕΣ συνόδευε ο διοικητής της μεραρχίας υποστράτηγος Άγγελος Χουδελούδης. Υπενθυμίζεται ότι ο Αρχηγός ΓΕΣ είχε περιοδεύσει ξανά σε μονάδες και επιτηρητικά φυλάκια της ζώνης ευθύνης του Δ Σώματος Στρατού και την 1η Αυγούστου οπότε είχε επισκεφθεί:
- Την έδρα της XVI Μηχανοκίνητης Μεραρχίας Πεζικού (XVI Μ/Κ ΜΠ «ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ») και το Επιτηρητικό Φυλάκιο (ΕΦ) Μαρασίων
- Tο ΕΦ 1 και την περιοχή των Καστανιών
- Το ΕΦ Πετράδων όπου επιθεώρησε τα τμήματα αμέσου αντιδράσεως της μεραρχίας.
- Το ΕΦ Μαύρου Όγκου και το πεδίο ασκήσεων-Βολής (ΠΑ-ΠΒ) Ψιλού Στάλου στην ΠΕ της 50 μηχανοκίνητης ταξιαρχίας (50 Μ/Κ ΤΑΞ «ΑΨΟΣ») όπου παρακολούθησε εκπαιδευτικές δραστηριότητες του σχηματισμού.
- Την περιοχή ευθύνης (ΠΕ) της XII μηχανοκίνητης μεραρχίας Πεζικού (ΧΙΙ Μ/Κ ΜΠ «Έβρος») όπου πραγματοποίησε ομιλία στο προσωπικό της μεραρχίας
- Το στρατηγείο της ΧΙΙ Μ/Κ ΜΠ «Έβρος» όπου ενημερώθηκε για τις δραστηριότητες του σχηματισμού.
Δείτε φωτογραφίες από την παρακολούθηση της ενεργοποίησης και ανάπτυξης τμημάτων επιφυλακής από τον αρχηγό ΓΕΣ:
![](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2019/08/ges3-1200x674.jpg)
![](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2019/08/ges4.jpg)
![](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2019/08/ges5-1200x781.jpg)
![](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2019/08/ges6.jpg)
Το σχόλιο σας