Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός: 84-77

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Την ήττα γνώρισαν οι «ερυθρόλευκοι» στην Τουρκία.

Την ήττα στην Τουρκία από τη Φενέρμπαχτσε γνώρισε ο Ολυμπιακός με 84-77 για τη 16η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» με την τρίτη σερί ήττα στη διοργάνωση έπεσαν στο 7-8, ενώ η Φενέρ ανέβηκε στο 6-10. Η άμυνα ήταν αυτή που «πρόδωσε» τους Πειραιώτες, παρόλο που ήταν πολύ καλοί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και έτσι έμειναν κονστά στο σκορ με τους γηπεδούχους.

Στη 17η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (29/12 στις 19:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (30/12 στις 19:45).

Ο Βεζένκοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 17 πόντους και μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Ζαν-Σαρλ είχε 12 πόντους και οι Σπανούλης, Χάρισον αμφότεροι από 11. Για τη Φενέρμπαχτσε, ξεχώρισαν ο Βέσελι με 17 πόντους και ο Πιέρ, που είχε 14 με ορισμένα καθιριστικά καλάθια.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το τρίποντο ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού οι Πειραιώτες μέτρησαν 7/11 σουτ έξω από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 2-8 με ένα καλάθι του Ζαν-Σαρλ και τρίποντα από Χάρισον και Παπανικολάου. Με μπροστάρη τον Βέσελι η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και έτρεξε σερί 9-0 (11-8), προτού ο Ολυμπιακού πάρει εκ νέου προβάδισμα (11-14) με τρίποντα Χάρισον και Ζαν-Σαρλ. Οι Τούρκοι ισορρόπησαν και πάλι φτάνοντας στην ισοφάριση (16-16), αλλά ο Ολυμπιακός «χτύπησε» ξανά από το τρίποντο, με τους Ζαν-Σαρλ, Παπανικολάου και Σλούκα να βρίσκουν στόχο και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 22-27 για τους Ερυθρόλευκους.

Ο Μάρτιν έκανε το 22-29, όμως η Φενέρ πλήρωσε τον Ολυμπιακό με το ίδιο νόμισμα και μείωσε άμεσα σε 28-29 με τρίποντα από Μαχμούτογλου και Έντι Με το πρώτο τρίποντο στο παιχνίδι ο Σπανούλης έκανε το 30-34 για τον Ολυμπιακό, που από εκείνο το σημείο και έπειτα «μπλόκαρε» επιθετικά και άρχισε να χαλά το εξαιρετικό του ποσοστό στα σουτ.

Ο Βέσελι συνέχισε να του κάνει ζημιά στη ρακέτα (11 πόντοι στο πρώτο μέρος) και με συμπαραστάτη τον Έντι, η Φενέρ έτρεξε επιμέρους σκορ 14-2 και ξέφυγε με 43-36. Ο Βεζένκοφ «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό με τρίποντο για το 43-39, ενώ στη συνέχεια δύο βολές του Ντε Κολό και ένα κάρφωμα του Έλις διαμόρφωσαν το 45-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έφερε τον Ολυμπιακό σε δύσκολη θέση, καθώς οι Ερυθρόλευκοι παρουσίασαν προβλήματα στην επίθεση με τραβηγμένες επιθέσεις και εκτελέσεις υπό κακές προϋποϋθέσεις και πέτυχαν μόλις 13 πόντους στο δεκάλεπτο. Την ίδια στιγμή, οι Βέσελι συνέχισε το ρεσιτάλ του, με την άμυνα του Ολυμπιακού να παρουσιάζεται ανήμποροι να τον αντιμετωπίσει.

Με τον Τσέχο να πετυχαίνει συνεχείς πόντους η Φενέρ ξέφυγε με +9 (52-43), με τον Χάρισον να απαντά με τρίποντο (52-46). Ωστόσο, οι Τούρκοι υπερείχαν ξεκάθαρα στις δύο άκρες του παρκέ και απάντησαν με σερί 7-0, που “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +13 (59-46) χάρη σε καλάθια των Μπάρτελ και Βέσελι και ένα τρίποντο του Μπράουν. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με 5 αναπάντητους πόντους από Μάρτιν και ΜακΚίσικ (59-51). Το σκορ διατηρήθηκε σε παρόμοια επίπεδα μέχρι μέχρι την τελευταία κατοχή της τρίτης περιόδου, στην οποία ο Πιέρ πέτυχε τρίποντο και ανέβασε τη Φενέρ στο +12 (66-54).

Ο Μαχμούτογλου εβαλε τη Φενέρ μπροστά με +14 (68-54), με τον Βεζένκοφ να ξεκινά με τρίποντο την αντεπίθεση του Ολυμπιακού (68-57). Με τρίποντο του Σπανούλη, καλάθι του εξαιρετικού Ζαν-Σαρλ και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Βεζένκοφ οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 73-68 στο 37′. Ο Μαχμούτογλου ευστόχησε σε δύο βολές (75-68), όμως ο Βεζένκοφ είχε πάρει… φωτιά και με δύο ακόμα τρίποντα έφερε το ματς στον πόντο (75-74). Ο Ντε Κολό ευστόχησε σε βολές για το 77-74, με τον ΜακΚίσικ να κάνει βήματα στο 1:28′ πριν τη λήξη, λάθος που αποδείχθηκε καθοριστικό.

Ο Πιέρ έκανε το 79-74, ο Σπανούλης μείωσε σε 79-76 και στην επόμενη κατοχή οι παίκτες του Ολυμπιακού άφησαν μόνο του τον Πιέρ, που ευστόχησε σε τρίποντο-μαχαιριά, για το 82-76 μόλις 18″ πριν το φινάλε. Το θαύμα που έψαχαν οι Πειραιώτες δεν πραγματοποιήθηκε και η Φενέρμπαχτσε έφτασε στη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4 (2/9 σουτ), Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10 (1/7 σουτ, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πιέρ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 11 (5/8 δίποντα), Βέσελι 17 (8/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2 (4 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σπανούλης 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Σλούκας 5 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές)