Ρεαλ Ολυμπιακός: Ήταν αναμενόμενη η ήττα

Ρεαλ Ολυμπιακός: Η Ρεάλ Μαδρίτης καιγόταν για τη νίκη και επικράτησε δίκαια του Ολυμπιακού που είχε ξανά για κορυφαίο τον εξαιρετικό Βεζένκοφ.

Μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Μαδρίτη από την Ρεάλ, με 72-63 πέφτοντας στο 15-18 (νίκες-ήττες).

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 50%, ενώ οι Ισπανοί που δεν έχουν ακόμη καταφέρει να προκριθούν στα πλέι οφ ανέβηκαν στο 19-14 και θα διεκδικήσουν μια θέση στην 8αδα την τελευταία αγωνιστική. Οι Πειραιώτες είχαν την ατυχία να βρουν απέναντι τους έναν εκπληκτικό Έντι Ταβάρες που έκανε σπουδαία εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση κλείνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους , 7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα. Οι Μαδριλένοι σε πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο «έχτισαν» μια διαφορά δέκα πόντων την οποία μεγάλωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως με επιτυχημένες προσωπικές πρωτοβουλίες του σέντερ της Ρεάλ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο):

Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάντε 6 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Ρέγες, Αλοθέν 4 (1), Ντεκ 18 (7/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 15 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 3 (1/7 σουτ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):

Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 22 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ (7 ριμπάουντ), Τζένκινς 2, Κουφός 2 (1/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7 (0/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/15 σουτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, την ώρα που ο Ταβάρες των 9:55 δεν είχε σκοράρει, αλλά ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, μαζί με τον Ντεκ των 10 πόντων από 5/5 δίποντα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 5/17 προσπάθειες στη δεύτερη περίοδο και 1/8 τρίποντα στο ημίχρονο, την ώρα που η Ρεάλ έδειχνε να παίζει όσο χρειαζόταν είχε τον έλεγχο στο αμυντικό ριμπάουντ, αλλά ελάχιστη δημιουργία. Στο 30′ ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στα 2/16 τρίποντα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να μείνει κοντά για να διεκδικήσει στο φινάλε την αντεπίθεσή του.