Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 0-1: Αρχηγικό διπλό από την άσπρη βούλα

Πηγή Φωτογραφίας: Arsenal.com

Οι "gunners" είχαν τα ηνία του ματς στο πρώτο μέρος, καθώς πίεσαν για να σκοράρουν και να σκοράρουν. Πιο απειλητικός ήταν ο Έντι Ενκέτια, ο οποίος μάλιστα είχε και δοκάρι στο 29ο λεπτό με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχαρστ Παρκ, ωστόσο δραπέτευσε χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του αρχηγού Μάρτιν Έντεγκαρντ στο 54ο λεπτό. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τακεχίρο Τομιγιάσου στο 67′.

View this post on Instagram

A post shared by Arsenal (@arsenal)

Η Άρσεναλ ντούμπλαρε τις νίκες της στην Premier League, καθώς πέρασε πετυχημένα από το Σέλχαρστ Παρκ επικρατώντας με 1-0. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα σημείωσε ο κάπτεν, Μάρτιν Έντεγκαρντ στο 54′, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο πέναλτι που κέρδισε ο Έντι Ενκέτια.

Οι “gunners” είχαν τα ηνία του ματς στο πρώτο μέρος, καθώς πίεσαν για να σκοράρουν και να σκοράρουν. Πιο απειλητικός ήταν ο Έντι Ενκέτια, ο οποίος μάλιστα είχε και δοκάρι στο 29ο λεπτό με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι στην πρώτη σημαντική στιγμή του ματς. Έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Ενκέτια έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Κρίσταλ Πάλας και πρόλαβε την έξοδο του Τζόνστον. Ο Άγγλος κίπερ της Πάλας στην προσπάθειά του να τον ανακόψει, τον ανατρέψε και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι.

Μετά το γκολ της Άρσεναλ, η Πάλας προσπάθησε να ισοφαρίσει και βρήκε το “έναυσμα” μετά την αποβολή του Τομιγιάσου. Ο Ιάπωνας μπακ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε διάστημα επτά λεπτών και η ομάδα του Αρτέτα έπαιξε με παίκτη λιγότερο για μισή ώρα.

Η σημαντικότερη στιγμή για την ομάδα του Ρόι Χόγκσον ήταν στο 90+5′, όταν ο Μίτσελ με βολέ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ. Η Άρσεναλ κράτησε το 1-0 μέχρι το φινάλε και έβαλε τρεις βαθμούς στο σακούλι της.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Νότιγχαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (3′ Αβονίγι, 89′ Γουντ / 48′ Χάμερ) Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3-1 (27′ Ντίας, 36′ Σαλάχ, 62′ Ζότα / 3′ Σεμένιο) Γουλβς – Μπράιτον 1-4 (61′ Χι-Τσαν / 15′ Μιτόμα, 46′ Εστουπινάν, 51′ 55′ Μαρτς) Φούλαμ – Μπρέντφορντ 0-3 (44′ Γουίσα, 66′ πεν. 90+2′ Εμπεουμό) Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (49′ Σαρ, 83′ Ντέιβις) Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 1-0 (31′ Άλβαρες) Άστον Βίλα – Έβερτον 4-0 (18′ ΜακΓκιν, 24′ πεν. Λουίζ, 51′ Μπέιλι, 75′ Ντουράν) Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 2-1 (7′ Αγκέρντ, 53′ Αντόνιο / 28′ Τσουκουεμέκα) Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 0-1 (54′ πεν. Έντεγκαρντ) * Η αναμέτρηση Λούτον – Μπέρνλι που ήταν προγραμματισμένη για την 2η αγωνιστική, έχει αναβληθεί λόγω εργασιών που γίνονται στο γήπεδο της νεοφώτιστης.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

25/8 22:00 Τσέλσι – Λούτον 26/8 14:30 Μπόρνμουθ – Τότεναμ 26/8 17:00 Μπρέντφορντ – Κρίσταλ Πάλας 26/8 17:00 Άρσεναλ – Φούλαμ 26/8 17:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ 26/8 17:00 Έβερτον – Γουλβς 26/8 19:30 Μπράιτον – Γουέστ Χαμ 27/8 16:00 Σέφιλντ – Μάντσεστερ Σίτι 27/8 16:00 Μπέρνλι – Άστον Βίλα 27/8 18:30 Νιούκαστλ – Λίβερπουλ

Πηγή: sports24