ΑΕΚ – Ατρόμητος: Η επέμβαση του ήρωα Χατζισαφί πάνω στη γραμμή στο 90+13′

Πηγή Φωτογραφίας: CHAMPIONS LEAGUE 2023-2024 / PLAY OFF / ΑΕΚ - ΑΝΤΒΕΡΠ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

ΑΕΚ - Ατρόμητος: Από μηχανής Θεός ο Χατζισαφί, σωτήρια προβολή στο 90+13'

Η ΑΕΚ γλίτωσε την ψυχρολουσία από τον Ατρόμητο στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Εχσάν Χατζισαφί κράτησε το 2-1 απομακρύνοντας στη γραμμή κεφαλιά του Κάρολ Ανγκιέλσκι.

Η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 έπειτα από το πέναλτι του Μίγιατ Γκατσίνοβιτς και ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια αγχωτική νίκη, όμως ο αγώνας με τον Ατρόμητο στην OPAP Arena παραλίγο να πάρει διαφορετική τροπή.

Σε ένα γέμισμα της τελευταίας στιγμής από τους φιλοξενούμενους, ο Κάρολ Ανγκιέσκι πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, μέχρι να εμφανιστεί ο Εχσάν Χατζισαφί ως από μηχανής θεός.

Ο Ιρανός αμυντικός πετάχθηκε την κατάλληλη στιγμή και με προβολή κλότσησε την μπάλα λίγα εκατοστά πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας και κράτησε το προβάδισμα των “κιτρινόμαυρων”.Ο Γιάννης Παπαδόπουλος σφύριξε το τέλος του αγώνα με το τέλος της φάσης κι οι παίκτες του Ατρομήτου περίμεναν από τον διαιτητή την εξέταση για το αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή, όμως τελικά η προσμονή τους δεν δικαιώθηκε.