Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 83-69: «Βαριά» ήττα για το τριφύλλι

Πηγή Φωτογραφίας: [364321] EUROLEAGUE 2023-2024 / ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ. (EUROKINISSI), Το «τριφύλλι» βρέθηκε από την πρώτη περίοδο στο -18 (27-9) κι ουσιαστικά δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειξαν «διαβασμένοι».

Το «τριφύλλι» βρέθηκε από την πρώτη περίοδο στο -18 (27-9) κι ουσιαστικά δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειξαν «διαβασμένοι».

Η Φενέρμπαχτσε με επιθετική άμυνα ανάγκασε τον Παναθηναϊκό σε πολλά λάθη, χτίζοντας έτσι ρυθμό και στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς σημαντική διαφορά, την ώρα που οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν είχαν δημιουργία.

Ο Γκάι προσπάθησε να δώσει καλύτερο ρυθμό, αλλά με την άμυνα να μην ανταποκρίνεται η ελληνική ομάδα δεν θα μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ27-9, 43-28, 67-45, 83-69

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 14 (6ριμπ.), Ουίλμπεκιν 7 (2), Παπαγιάννης 15 (3), Ντέιβις 7 (1), Μπιμπέροβιτς 6 (2), Πιέρ 4 (10ριμπ.), Γκούντουριτς 12 (2τρ., 5ασ.) , Καλάθης 12 (2τρ., 5ασ.), Μαντάρ 6, Σεστίνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 10 (2), Γκάι 13 (3), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 4, Γκραντ 6, Λεσόρ 19, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 5, Ερνανγκόμεθ (6ριμπ.), Μαντζούκας 6 (2)