NBA Κινγκς – Λέικερς 132-127 με σούπερ Βεζένκοβ [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: top10.gr, Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν πολύ καλός στα 18 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ

Ο Σάσα Βεζένκοβ κέρδισε το χειροκρότημα στην εντός έδρας νίκη των Κινγκς επί των Λέικερς (132-127)

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν πολύ καλός στα 18 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ο ΝτιΆαρον Φοξ έκλεισε τον αγώνα με γυρισμένο αστράγαλο αλλά ήταν και ηγέτης και clutch, ο Κίγκαν Μάρεϊ κι ο Ντομάντας Σαμπόνις ακολούθησαν κι ο Μαλίκ Μονκ με τον Κέβιν Χέρτερ καθάρισαν τη μπουγάδα στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι Κινγκς πήραν ένα ματς που το είχαν τεράστια ανάγκη, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους μετά από την ήττα από τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και το γεγονός ότι το πήραν στην παράταση, χωρίς τον Λιθουανό σέντερ που είχε αποβληθεί με έξι φάουλ, δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στο αποτέλεσμά τους.

Στο 2-1 οι Κινγκς, στο 1-2 οι Λέικερς που είδαν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να γεμίζει τη στατιστική του με μαγικό τρόπο (27 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 39 λεπτά), να κάνει τα πάντα για να φύγει νικητής, αλλά να λυγίζει στο μέρος από το οποίο ξεκίνησαν όλα ακριβώς πριν από δύο δεκαετίες. Ο Άντονι Ντέιβις (30 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ) ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακός, στο τέλος όμως από την ομάδα του έλειψε ένα μεγάλο σουτ, μία μεγάλη άμυνα και οι Λιμνάνθρωποι λύγισαν στα σημεία. Σε ένα πραγματικά χορταστικό, σε ένα πραγματικά καταπληκτικό ματς.