Euroleague: Έχασε δικό του παιχνίδι ο Ολυμπιακός με 69-67 από τη Βίρτoυς [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: [365973] EUROLEAGUE / ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Στο 7-8 έπεσαν οι Πειραιώτες

Στο 7-8 έπεσαν οι Πειραιώτες (5-4 εντός και 2-4 εκτός έδρας), που είχαν αβίαστα λάθη, πολλά χαμένα λέι-απ για ακόμα μία βραδιά και δεν εκμεταλλεύθηκαν το +12 του ημιχρόνου. Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Ολυμπιακού (3 πόντοι, 1/6 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη σε 25 λεπτά), οι Κάναν – Πίτερς είχαν μαζί 2/10 τρίποντα και αν δεν υπήρχαν ο Φαλ στο πρώτο, ο Λαρεντζάκης στο δεύτερο μέρος κι ο Μιλουτίνοβ, η Βίρτους πιθανότατα θα είχε καθαρίσει νωρίτερα το ματς. Ένα ματς που ο Γιώργος Μπαρτζώκας περίμενε ότι η ομάδα του θα πάρει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο.

Στο 11-4 ανέβηκε η Βίρτους (8-1 εντός και 3-3 εκτός έδρας), που έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από την ήττα της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχει ηττηθεί μόνο από τη Ζάλγκιρις στη Μπολόνια και το εντυπωσιακό είναι ότι τον Ολυμπιακό τον έριξε στο καναβάτσο με τους Μπελινέλι – Σενγκέλια να έχουν μαζί 18 πόντοθυς από 5/17 σουτ. Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο κορυφαίος γιατί έβαλε και το νικητήριο σουτ και πήρε αμέσως μετά το επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, ο Αϊζέια Κορντινιέ ήταν σπουδαίος στην πρώτη περίοδο.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos B.C. (@olympiacosbc)

Πηγή: sport24.gr