Περιστέρι bwin- Κολοσσός Ρόδου 89-77: Το καλύτερο φινάλε για το 2023

Πηγή Φωτογραφίας: [366155] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιες παρυφές (25-17) έως και το τέλος του δεκαλέπτου, σ' ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι δεν είχαν απειληθεί από τους Ροδίτες.

Το Περιστέρι bwin θέλησε να βάλει από νωρίς «τέλος» στο ματς και να πάρει την… άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον α’ γύρο και δη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 6′ είχε πάρει διαφορά 10 πόντων (19-9) έχοντας ελέγξει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιες παρυφές (25-17) έως και το τέλος του δεκαλέπτου, σ’ ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι δεν είχαν απειληθεί από τους Ροδίτες.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διατηρούσε στο… ρελαντί αυτήν την διαφορά στο ματς (29-19 στο 12′) και μετά την έναρξη της β’ περιόδου, έχοντας πάρει ο 41χρονος προπονητής πολλά πράγματα απ’ όλους τους παίκτες του. Οι Σίτου, Γκάουντλοκ και Μπραϊκοβιτς βοήθησαν τον Κολοσσό να πλησιάσει σε απόσταση δύο κατοχών (34-30) στο 16′ ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και σε 41-37 πριν από το τέλος του ημιχρόνου (42-37).

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, έτσι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου, με το Περιστέρι bwin να έχει το πάνω χέρι χωρίς να απειληθεί καθόλου από την ομάδα της Ρόδου. Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +16 για τους γηπεδούχους (64-48 στο 27′), δείγμα και της ανωτερότητάς τους στο παρκέ του κλειστού της οδού Τζον Κένεντι. Μάλιστα η διαφορά των 16 πόντων έμεινε έως και το τέλος της 3ης περιόδου (71-55) με το Περιστέρι να μην είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό. Οι φιλοξενούμενοι τα περίμεναν (σχεδόν) όλα από τον Ουτόμι και παρά το γεγονός ότι μείωσαν σε 80-72 στο 38′ οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν στο τέλος να καλύψουν και το -11 του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77.