Η «Βασίλισσα» πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά έχασε ξανά απο την Μούρθια

Τρίτη ήττα και τώρα ψάχνει ένα θαύμα για πρόκριση

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Βασίλισσας στο δεύτερο μέρος, αφού πέρασε μπροστά με 43-42 στο 21’, έπειτα από ένα τζαμπ σουτ του ΜακΡέι, ενώ με συνολικό σερί 9-0, έφτασε να προηγείται και με 48-42 στο 24’ με γκολ-φάουλ που πέτυχε ο ίδιος παίκτης. Οι Ισπανοί πλησίασαν, ενώ ο Χόλινς με ανάποδο λέι απ, έκανε το 50-47 υπέρ της ομάδας του Ζούρου στο 25’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 9-0 και έτσι προηγήθηκαν με 56-52 στο 26’, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και στο +8, με το υπέρ τους, 60-52 στο 27’. Η ΑΕΚ έκανε καλό φινάλε στην 3η περίοδο, αφού μείωσε σε 62-60 με γκολ-φάουλ του ΜακΡέι.

Με τρίποντο του Ραντλ στη λήξη της επίθεσης άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Βασίλισσα να περνάει μπροστά με 63-62 στο 31’, αλλά οι Ισπανοί βρέθηκαν μπροστά με 68-63 στο 32’. Ο Δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 70-70 στο 34’, με καλάθι του Νετζήπογλου από το ζωγραφιστό, ενώ έκανε το ίδιο και σε 72-72 στο 35’, με λέι απ, του Νάιτ. Στο 37’, ο ΜακΡέι με αριστερό λέι απ, μείωσε από πλευράς Ένωσης σε 75-74, αλλά η Μούρθια είχε καλές επιλογές σε κρίσιμα σημεία, στο επιθετικό σκέλος και έτσι έμεινε πίσω με 84-76 στο 39’. Η ΑΕΚ απλώς μείωσε με άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Κουζέλογλου σε 84-78, ενώ ο Ραντλ είχε μόλις 1/3 βολές στα 11.9’’ για τη λήξη και μείωσε σε 84-79, που ήταν το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Κρέγιτς (Σλοβενία)-Γιάκομπς (Βέλγιο)-Γιλμάζ (Τουρκία).

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84.

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Τίλμαν 1, Χολ 5 (1), Ραντλ 12 (1), Καράμπελας, Χόλινς 5, Νετζήπογλου 9 (1), Χατζηδάκης, Νάιτ 9, Κουζέλογλου 12, Μόργκαν 6, ΜακΡέι 20.

ΜΟΥΡΘΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Ρ. Κούρουκς 6, Σαντ-Ρος 11 (1), Κοπέιν 7 (1), Ράντοβιτς 4, Φαλκ, Σλίβα 10 (2), Τοντόροβιτς 21 (2), Ντιαγκνέ 6, Γέλινεκ 3 (1), Ένις 11 (3), Α. Κούρουκς 5 (1).

Πηγή: aek365.org