Κολοσσός Ρόδου- Ολυμπιακός: Πέρασε άνετα από τη Ρόδο [66-100]

Πηγή Φωτογραφίας: [369476] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΟΣΦΠ (ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 100-66 του Κολοσσού στη Ρόδο για την τελευταία αγωνιστική του Top 6 στη Stoiximan Basket League

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Κολοσσού στη Ρόδο με 100-66 για την τελευταία αγωνιστική του Top 6 στην Basket League με κορυφαίο τον Άλεκ Πίτερς που πέτυχε 20 πόντους.

Όμως η στιγμή που στιγμάτισε το παιχνίδι ήταν ο τραυματισμός του Φίλιπ Πετρούσεφ 4.36 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά από σύγκρουση που είχε με τον Μηνά Παπαγιάννη.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό και για τις δύο ομάδες με τον Κολοσσό να βάζει πίεση στον Ολυμπιακό και να προηγείται με 14-13 στο 8′.  Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 4 πόντων(23-19) για τους ερυθρόλευκους και τον Πίτερς σε μεγάλα κέφια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Φίλιπ Πετρούσεφ. Ο Σέρβος φόργουορντ του Ολυμπιακού, 4:36 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, τραυματίστηκε μετά από επαφή που είχε με τον Μηνά Παπαγιάννη, γυρνώντας τον αστράγαλό του. Το σκορ του ημιχόνου ήταν 48-37 υπέρ του Ολυμπιακού με τον Άλεκ Πίτερς να έχει 14 πόντους στο πρώτο μέρος.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και απλοποίησε τα πράγματα με τον Πίτερς να σκοράρει με μεγάλη συνέπεια και τον Κάνααν να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση και από μακριά και από κοντά. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Πειραιώτες να είναι στο +31 και στο 79-48.
Με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, o Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες  που είχε στην διάθεση του, με την διαφορά να ξεπερνά τους 30π. (+32, 50-82 στο 31’).
Το τελικό σκορ ήταν 100-66 υπέρ των Πειραιωτών που τελείωσαν το παιχνίδι με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και τον Τανούλη να κάνει πολύ καλή εμφάνιση στο χρόνο που χρησιμοποιήθηκε, καθώς είχε 8 πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Καλτσής, Ζιώγας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 37-48, 48-79, 66-100

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουτόμι 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 9 (4/7 δίποντα), Μπιλλής 2, Παπαγιάννης 5 (1), Χατζηνικόλας 4, Καμαριανός 5 (1), Σίτου 12 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 1