Πρωταθλητής Ελλάδας o Παναθηναϊκός- Νίκησε τον Ολυμπιακό [87-82]

Πηγή Φωτογραφίας: [370214] BASKET LEAGUE 2023-2024 / 5oς ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ/ EUROKINISSI)

Με τον Σλούκα να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι

Με τον Σλούκα να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι βάζοντας 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 29 συνολικά, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 87-82 τον Ολυμπιακό, ολοκλήρωσε την ανατροπή από 0-2 σε 3-2 και μετά το 7ο ευρωπαϊκό πήρε και το 41ο πρωτάθλημα κλείνοντας ονειρικά τη σεζόν.

Το ΟΑΚΑ… φλεγόταν πριν καν αρχίσει το ματς, οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-13 έχοντας 2/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα! Τέλειο ξεκίνημα, δηλαδή, για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τους «πράσινους» να βρίσκουν στη συνέχεια λύσεις από τον Λεσόρ που έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 20-22.

Ο Εργκίν Αταμάν περίμενε περισσότερα από τον Ναν που ήταν ασυνήθιστα άστοχος, ήταν όμως εύστοχος, συνεχώς, ο Σλούκας: Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, ο ηγέτης του Παναθηναϊκού «πυροβολώντας» από παντού έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 25 πόντους (!) και η ομάδα του ήταν πλέον μπροστά και μάλιστα με +9 (48-39).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, το σκηνικό άλλαξε… Ο Ολυμπιακός παραδοσιακά είναι πολύ δυνατός στο 3ο δεκάλεπτο και το επιβεβαίωσε ξανά αφού μείωσε γρήγορα σε 48-46 με μπροστάρη τον Πίτερς και στη συνέχεια πήρε σημαντική βοήθεια και από τον Μιλουτίνοφ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» όχι απλά πλησίασαν αλλά πέρασαν και μπροστά με 61-64, γι να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και να προσπεράσουν με 65-64.

Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες και όταν ο Ναν με τρίποντο από τα… 9 μέτρα έκανε το 75-66 στο 35′ το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά και ο Παναθηναϊκός είχε… παράσταση νίκης. Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν αποφασισμένος να το παλέψει μέχρι τέλους και το έκανε, καταφέρνοντας να επιστρέψει από το 79-72 και μειώνοντας στον πόντο, 81-80, με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό.

Ένα λεπτό που διήρκεσε… πολλά περισσότερα με τα συνεχόμενα φάουλ εκατέρωθεν και τα time out, με τους «πράσινους» όμως να είναι πιο ψύχραιμοι και να επικρατούν με 87-82, παίρνοντας και το πρωτάθλημα μετά τη Euroleague, επιστρέφοντας με εντυπωσιακό τρόπο στην κορυφή Ελλάδας και Ευρώπης!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82