Πηγή Φωτογραφίας: Screenshot//Euro 2024: Ο Έρικσεν όχι μόνο επέστρεψε αλλά έβαλε και γκολ μετά την ανακοπή καρδιάς!

Συγκίνηση για τον άσο της Δανίας

Η Δανία αντιμετωπίζει τη Σλοβενία για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Euro 2024 και είναι μπροστά με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε γκολ του Κρίστιαν Έρικσεν ακριβώς 1.100 μέρες μετά την ανακοπή που είχε υποστεί στο ματς με τη Φινλανδία στο Euro 2020.

Η προηγούμενη διοργάνωση είχε ολοκληρωθεί πρόωρα και άδοξα για τον ηγέτη της Δανίας, ο οποίος είχε σοκάρει όλο τον πλανήτη με την κατάρρευσή του, για να ηρεμήσουν στη συνέχεια άπαντες καθώς έγινε γνωστό ότι είχε διαφύγει τον κίνδυνο.

Ακολούθησε η πιο δύσκολη περίοδος στη ζωή του Έρικσεν που αρνήθηκε να βάλει τέλος στην καριέρα του και τώρα ο εφιάλτης έγινε όνειρο. Στην πρεμιέρα, λοιπόν, της Δανίας στο φετινό Euro, ο 32χρονος άσος δεν ήταν απλά στην αρχική 11άδα. Ήταν και καθοριστικός ανοίγοντας το σκορ στο 17ο λεπτό.

Ένα γκολ που δεν πανηγύρισε μόνο ο ίδιος, οι συμπαίκτες του και γενικά οι συμπατριώτες του, αλλά και όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι που είχαν φοβηθεί για τα χειρότερα πριν 1.100 μέρες.