Σκωτία – Ουγγαρία 0-1: Ο Τσόμποτ το γκολ των Μαγυάρων

Πηγή Φωτογραφίας: Screenshot//Με τις δύο ομάδες να έχουν ελπίδες πρόκρισης, ήταν δεδομένο ότι το παιχνίδι θα ήταν κλειστό αφού αμφότερες θα είχαν ως πρώτο στόχο το να μη δεχθούν γκολ. Δεν ήταν έκπληξη, επομένως, το γεγονός ότι ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός, με τους Σκωτσέζους να πατάνε καλύτερα στο πρώτο 15λεπτο, χωρίς όμως να καταφέρνουν να φανούν επιθετικά

Νίκη στο… 100′ και ελπίδες πρόκρισης

Με γκολ του Τσόμποτ στο… 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ουγγαρία νίκησε με 1-0 τη Σκωτία, πήρε το πρώτο της τρίποντο στο Euro 2024 και ελπίζει σε πρόκριση στους «16» ως μία από τις 4 καλύτερες τρίτες.

Σκωτία: Γκαν, ΜακΚένα, Χάνλεϊ, Χέντρι, Ράλστον (83′ ΜακΛιν), Ρόμπερτσον, ΜακΓκιν (76′ Άρμστρονγκ), Γκίλμουρ (83′ Κρίστι), ΜακΓκρέγκορ, ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς (76′ Σάνκλαντ).

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ (74′ Σάλαϊ), Μπόλα (86′ Τσόμποτ), Στάιλς (61′ Νατζ), Σέφερ, Κέρκεζ, Σαλάι, Σομποσλάι, Βάργκα (74′ Άνταμ).