Γαλλία Βέλγιο: Στους «8» με αυτογκόλ οι τρικολόρ [1-0]

Πηγή Φωτογραφίας: instagram euro 2024//Γαλλία Βέλγιο: Στους «8» με αυτογκόλ οι τρικολόρ [1-0]

Το αυτογκόλ του Βερτόνγκεν, έπειτα από προσπάθεια του Κολό Μουανί, στο 85ο λεπτό αποδείχθηκε μοιραίο

Το αυτογκόλ του Βερτόνγκεν, έπειτα από προσπάθεια του Κολό Μουανί, στο 85ο λεπτό αποδείχθηκε μοιραίο για το Βέλγιο και λυτρωτικό για τη Γαλλία, η οποία με το 1-0 πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Euro 2024 και περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλο.

Το ματς άρχισε με τους Τρικολόρ να δείχνουν διάθεση να πρεσάρουν ψηλά και τους Κόκκινους Διάβολους, από την άλλη πλευρά, να προσπαθούν να βρουν χώρους για να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Όπως και να έχει, παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, κάποια καλή φάση δεν υπήρχε στο παιχνίδι και η πρώτη που καταγράφηκε σαν τέτοια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν και ευκαιρία, ήταν το φάουλ του Ντε Μπρόινε που απέκρουσε με τα πόδια ο Μενιάν στο 25′.

Γαλλία: Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Τσουαμενί, Καντέ, Γκριεζμάν, Ραμπιό, Τουράμ (62′ Κολό Μουανί), Μπαπέ.

Βέλγιο: Καστέλς, Καστάν (88′ Ντε Κετελάρε), Φαές, Βερτόνγκεν, Τεάτ, Ονανά, Οπέντα (63′ Μανγκαλά), Ντοκού, Ντε Μπρόινε, Καράσκο (88′ Λουκεμπάκιο), Λουκακού.