ΑΕΚ: Φιλική ήττα με 4άρα από την Μπριζ

Πηγή Φωτογραφίας: [370620] ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΕΚ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ / ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΑΕΚ - ΜΠΡΙΖ

Ήττα από την Άλκμααρ, νίκη επί της Μπέρσχοτ και τώρα ήττα από την Κλαμπ Μπριζ με 4-1 για την ΑΕΚ

Ήττα από την Άλκμααρ, νίκη επί της Μπέρσχοτ και τώρα ήττα από την Κλαμπ Μπριζ με 4-1 για την ΑΕΚ σε νέο φιλικό παιχνίδι, τριών 45λέπτων, στο οποίο ξεχώρισε και το αυτογκόλ του Λιούμπιτσιτς με το οποίο ισοφάρισαν οι Βέλγοι.

Ήταν ένα δύσκολο φιλικό παιχνίδι για την Ένωση, τόσο λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου όσο και λόγω του ισχυρού άνεμου στο πρώτο ημίχρονο, τον οποίο είχε κόντρα. Γεγονός που θα έκανε τη διαφορά στη φάση της ισοφάρισης των Βέλγων.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 12′, όταν από εκτέλεση κόρνερ και προσπάθεια της άμυνας να απομακρύνει η μπάλα κατέληξε στον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφού πρώτα αυτή βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στον Μινιολέ.

Ο Αλμέιδα είχε ήδη αρχίσει τις αλλαγές και έκανε κι άλλες στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ένωση, η οποία είχε με το μέρος της πλέον τη φορά του ανέμου, να είναι καλύτερη και να φτιάχνει ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει και να μειώσει.