Ολλανδία Αγγλία: Λυτρωτής Γουότκινς για τα «λιοντάρια» και τώρα τελικός! [1-2]

Πηγή Φωτογραφίας: instagram euro 2024//Ολλανδία Αγγλία: Λυτρωτής Γουότκινς για τα «λιοντάρια» και τώρα τελικός! [1-2]

Ανατροπή στο 91′ και έφυγε για τελικό

Η Ολλανδία μπήκε στον ημιτελικό του Euro 2024 δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 7′ με τον Σίμονς, η Αγγλία όμως δεν άργησε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Κέιν και στο 91′ πήρε τη νίκη με γκολ του Γουότκινς, ο οποίος λίγα λεπτά νωρίτερα είχε μπει ως αλλαγή, κλείνοντας ραντεβού με την Ισπανία στον τελικό της 14ης Ιουλίου.

Οι «οράνιε» ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό οι οπαδοί τους ξεσηκώθηκαν για το 1-0 από τον Σίμονς, ο οποίος τα έκανε όλα σωστά: Έκλεψε και μετά εκτέλεσε τον Πίκφορντ με τρομερό σουτ.

Ολλανδία: Φερμπρούχεν, Ντούμφρις (92′ Ζίρκζε), Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Σχάουτεν, Σίμονς (92′ Μπρόμπεϊ), Ράιντερς, Μάλεν (46′ Βέγκχορστ), Ντεπάι (35′ Φέρμαν), Χάκπο.

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Σάκα (92′ Κόνσα), Μέινου (92′ Γκάλαχερ), Ράις, Τρίπιερ (46′ Σο), Φόντεν (80′ Πάλμερ), Κέιν (80′ Γουότκινς), Μπέλιγχαμ.