ΠΑΟΚ – Φίτεσε 1-2: Φιλική ήττα για τον Δικέφαλο στην Ολλανδία

Πηγή Φωτογραφίας: ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ / ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΠΑΟΚ - ΦΙΤΕΣΕ

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε με ήττα τα φιλικά του επί ολλανδικού εδάφους, καθώς ηττήθημε 2-1 από τη Φίτεσε και πάλι με ανατροπή.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Σαμάτα, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Ολλανδοί έφεραν «τούμπα» το ματς. Δεύτερη φιλική ήττα για την ομάδα του Λουτσέσκου μέσα σε λίγες ώρες με τρόπο καρμπόν όπως με τη Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Στο 10′ ο Κωνσταντέλιας έγινε για πρώτη φορά απειλητικός, με τον τερματοφύλακα της Φίτεσε να αποκρούει το τετ-α-τετ του και να διώχνει σε κόρνερ. Από αυτό προήλθε και το γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση, ο Ρουμ είχε και πάλι απάντηση αλλά στο ριμπάουντ ο Σαμάτα έστειλε την μπάλα στα δίχυα για το 1-0.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη PAOK FC (@paok_fc)

Η Φίτεσε ωστόσο με τον ίδιο τρόπο όπως και η Ουνιόν κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να κάνει την ανατροπή.

Αρχικά στο 53′ ισοφάρισε με τον Χούγκεφερτ. Ο Ντε Ρεχτ με ωραία προσποίηση και γέμισμα από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ολλανδός με το κεφάλι και την κόντρα του Βιεϊρίνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ανατροπή έγινε πέντε λεπτά μετά όταν σε πανομοιότυπη φάση ο Κέρκενς μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Τσιφτσής (62’ Ταλιχμανίδης) – Βιεϊρίνια, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης (62’ Νάσμπεργκ), Σοάρες (76’ Τσαούσης) – Καμαρά, Οζντόεφ (62’ Θυμιάνης) – Σμυρλής (46’ Γκούμας), Κωνσταντέλιας (87’ Τσοπούρογλου), Κουαλιάτα – Σαμάτα.