Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πάλεψε ο Στέφανος Ντούσκος – Έκτη θέση στον τελικό του μονού σκιφ

Σε κάθε περίπτωση, η προσπάθεια του 27χρονου αθλητή ήταν συγκινητική και η παρουσία του στον τελικό συνιστά ούτως ή άλλως επιτυχία.

Σε έναν πολύ γρήγορο τελικό ο Στέφανος Ντούσκος κρατούσε το χάλκινο μετάλλιο μέχρι το πρώτο χιλιόμετρο περίπου, αλλά στη συνέχεια οι δυνάμεις του άρχισαν να τον εγκαταλείπουν, με τον Έλληνα κωπηλάτη να κατακτά τελικά την έκτη θέση στο μονό σκιφ.

To χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Όλιβερ Τσάιντλερ (6:37.57), το ασημένιο ο Λευκορώσος Γεβγένι Ζάλατι (που αγωνίζεται υπό τη σημαία της ΔΟΕ, καθότι η Λευκορωσία έχει αποβληθεί από τους Αγώνες) με 6:42.96, και το χάλκινο ο Ολλανδός, Σίμον φαν Ντορπ (6:44.72)

1 GermanyGER ZEIDLER Oliver 6:37.57
2 AINAIN ZALATY Yauheni 6:42.96
3 NetherlandsNED van DORP Simon 6:44.72
4 BelgiumBEL BRYS Tim 6:48.44
5 New ZealandNZL MACKINTOSH Thomas 6:49.62
6 GreeceGRE NTOUSKOS Stefanos 7:02.05

Στην κολύμβηση, ο Δημήτρης Μάρκος κολύμπησε κοντά στο ατομικό ρεκόρ του στα προκριματικά των 1.500μ. ελεύθερο. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την πρώτη θέση στην 1η σειρά του αγωνίσματος με 15:11.19 (έχει 15:07.61) και ολοκλήρωσε την παρουσία του στην διοργάνωση με μία αρκετά καλή κούρσα. Η κατάταξή του θα γίνει γνωστή μετά την ολοκλήρωση των υπόλοιπων τριών σειρών.

Η Νόρα Δράκου δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την παρουσία της στα ημιτελικά των 50 μέτρων στο ελεύθερο, καθώς τερμάτισε με χρόνο 24.80, έχοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια έμεινε εκτός ημιτελικών, καθώς δεν μπόρεσε να τερματίσει στην 16άδα που θα της έδινε την πρόκριση.