Μάλμε – Ολυμπιακός: Νίκησε 1-0 με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ

Πηγή Φωτογραφίας: EUROPA LEAGUE 2024-2025 / ΜΑΛΜΕ - ΟΣΦΠ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τη Μάλμε στη Σουηδία, με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ που έφερε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη League Phase.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο γήπεδο, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε θα μπορούσε να είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

Στο 51’, οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν πολύ όμορφα κι ο Μπουσανέλο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά έκανε πολύ κακό σουτ, ενώ ψηλά έφυγε και το σουτ του Ζέλσον στο 64’. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ελ Κααμπί βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά δεν έκανε καλό πλασέ κι ο Ντάλιν μπλόκαρε.

Ο Ολυμπιακός προχώρησε και σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο παιχνίδι, καθώς ο Πιρόλα (είχε πάρει στο 11′ τη θέση του τραυματία Ορτέγκα) δεν μπορούσε να συνεχίσει κι ο Ντάνι Γκαρθία τον αντικατέστησε στο 79’.