![Ξάνθη κορωνοϊός: Μαθήτρια Δημοτικού θετική στον ιό Ξάνθη κορωνοϊός: Μαθήτρια Δημοτικού θετική στον ιό](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2019/09/sxoleio-1-200x145.jpg)
Μαθήτρια Δημοτικού στην Ξάνθη θετική στον κορωνοϊό
Ξάνθη κορωνοϊός: Συναγερμός έχει σημάνει στις υγειονομικές Αρχές μετά τον εντοπισμό μαθήτριας που είναι θετική στον κορωνοϊό. Για προληπτικούς λόγους κλείνει η τάξη της.
Ο ΕΟΔΥ ιδρύθηκε με το Ν. 4633/2019 και υπάγεται στην εποπτεία του Υπουργού Υγείας. Ο ΕΟΔΥ είναι καθολικός διάδοχος του προϋφιστάμενου Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων, το οποίο καταργήθηκε από τον Ν.4600/9.3.2019 .O σκοπός του ΕΟΔΥ είναι η παροχή υπηρεσιών, που συμβάλλουν στην προστασία και βελτίωση της υγείας και την αύξηση του προσδόκιμου επιβίωσης του πληθυσμού ενισχύοντας την ικανότητα του Εθνικού Συστήματος Υγείας, ιδιαιτέρως των υπηρεσιών δημόσιας υγείας, για την αποτελεσματική αντιμετώπιση των απειλών κατά της ανθρώπινης υγείας από μεταδοτικά νοσήματα μέσω της έγκαιρης ανίχνευσης, παρακολούθησης και αξιολόγησης των κινδύνων, αναφοράς και κατάθεσης επιστημονικά τεκμηριωμένων προτάσεων και μέτρων παρέμβασης.
Ο ΕΟΔΥ αναπτύσσει και προωθεί δράσεις που αποσκοπούν στην προαγωγή της υγείας, την πρόληψη των χρόνιων νοσημάτων και γενικότερα στη μείωση του βάρους από τα μη μεταδοτικά νοσήματα. Οι βασικές λειτουργίες του ΕΟΔΥ περιλαμβάνουν δραστηριότητες, όπως η επιδημιολογική επιτήρηση, η εκτίμηση κινδύνου, η παροχή γνωμοδοτήσεων σε επιστημονικά θέματα, η ετοιμότητα και απόκριση, η παροχή αξιόπιστων και συγκρίσιμων επιδημιολογικών δεδομένων και στατιστικών στοιχείων στους αρμόδιους φορείς σε εθνικό, ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο, η εκπαίδευση και επιμόρφωση/ κατάρτιση στον τομέα της δημόσιας υγείας, η ενημέρωση του κοινού και των επαγγελματιών υγείας σχετικά με τους κινδύνους σοβαρών υγειονομικών απειλών και η προώθηση δράσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης σε θέματα δημόσιας υγείας.
Ο ΕΟΔΥ συνιστά το επιχειρησιακό κέντρο σχεδιασμού και υλοποίησης δράσεων προστασίας της δημόσιας υγείας με προληπτικό, λειτουργικό και παρεμβατικό χαρακτήρα, με ετοιμότητα απόκρισης σε έκτακτους κινδύνους υγείας, συντονίζοντας τις λειτουργίες του με τις εκάστοτε ανάγκες της χώρας και των διεθνών οργανισμών με τους οποίους συνεργάζεται.
Ξάνθη κορωνοϊός: Συναγερμός έχει σημάνει στις υγειονομικές Αρχές μετά τον εντοπισμό μαθήτριας που είναι θετική στον κορωνοϊό. Για προληπτικούς λόγους κλείνει η τάξη της.
Θεσπρωτία: Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, από τον έλεγχο δειγμάτων που έγινε, διαπιστώθηκαν θετικά κρούσματα σε δύο αδερφές και άλλα πέντε θετικά κρούσματα ατόμων που ανήκουν στο οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον τους.
Ανακοίνωση για τα νέα κρούσματα σήμερα 21 Ιουνίου: Στους 190 παραμένουν οι νεκροί του κορωνοϊού στη χώρα μας, ενώ σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ, το τελευταίο 24ωρο επιβεβαιώθηκαν 10 νέα κρούσματα και 3.266 συνολικά.
Κορωνοϊός Θεσπρωτία: Σε προληπτική καραντίνα έχει τεθεί προσωπικό του Νοσοκομείου Φιλιατρών, ύστερα από τον εντοπισμό ύποπτου κρούσματος κορωνοϊού.
Ανακοίνωση για τα νέα κρούσματα σήμερα 19 Ιουνίου: Στα 189 ανέρχονται τα θύματα του κορωνοϊού στη χώρα, με τα έξι τελευταία να καταγράφονται στον Εχίνο της Ξάνθης. Επίσης, σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ το τελευταίο 24ωρο επιβεβαιώθηκαν 10 νέα κρούσματα και 3.237 συνολικά.
Ο υφυπουργός έχει στα χέρια του το αίτημα των ομάδων της Super League για παρουσία κόσμου στα επόμενα παιχνίδι του πρωταθλήματος.
Κορωνοϊός νεκροί: Στους 189 νεκρούς έχει ανέλθει ο αριθμός των νεκρών στην Ελλάδα. Τελευταίο θύμα της πανδημίας μία γυναίκα από τον Εχίνο της Ξάνθης.
Ανακοίνωση για τα νέα κρούσματα σήμερα 18 Ιουνίου: Ένας συμπολίτης μας έφυγαν από τη ζωή το τελευταίο 24ωρο εξαιτίας του κορωνοϊού, με τον συνολικό αριθμό των θυμάτων να ανέρχεται πλέον στους 188. Παράλληλα, σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ επιβεβαιώθηκαν 24 κρούσματα και 3.227 συνολικά. Συναγερμός για Ξάνθη και Ροδόπη.
Μαζί του ήταν και ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς.