![Άνοιγμα Δημοτικών: Περίπου το 80% των μαθητών επέστρεψε στις σχολικές αίθουσες Άνοιγμα Δημοτικών: Περίπου το 80% των μαθητών επέστρεψε στις σχολικές αίθουσες](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2020/06/sxoleia-dimotika-1-scaled-e1591011688436-200x145.jpg)
Περίπου το 80% των μαθητών επέστρεψε στις σχολικές αίθουσες
Άνοιγμα Δημοτικών: Στα δημοτικά και νηπιαγωγεία επέστρεψε σήμερα η πλειοψηφία των μαθητών.
Ο ΕΟΔΥ ιδρύθηκε με το Ν. 4633/2019 και υπάγεται στην εποπτεία του Υπουργού Υγείας. Ο ΕΟΔΥ είναι καθολικός διάδοχος του προϋφιστάμενου Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων, το οποίο καταργήθηκε από τον Ν.4600/9.3.2019 .O σκοπός του ΕΟΔΥ είναι η παροχή υπηρεσιών, που συμβάλλουν στην προστασία και βελτίωση της υγείας και την αύξηση του προσδόκιμου επιβίωσης του πληθυσμού ενισχύοντας την ικανότητα του Εθνικού Συστήματος Υγείας, ιδιαιτέρως των υπηρεσιών δημόσιας υγείας, για την αποτελεσματική αντιμετώπιση των απειλών κατά της ανθρώπινης υγείας από μεταδοτικά νοσήματα μέσω της έγκαιρης ανίχνευσης, παρακολούθησης και αξιολόγησης των κινδύνων, αναφοράς και κατάθεσης επιστημονικά τεκμηριωμένων προτάσεων και μέτρων παρέμβασης.
Ο ΕΟΔΥ αναπτύσσει και προωθεί δράσεις που αποσκοπούν στην προαγωγή της υγείας, την πρόληψη των χρόνιων νοσημάτων και γενικότερα στη μείωση του βάρους από τα μη μεταδοτικά νοσήματα. Οι βασικές λειτουργίες του ΕΟΔΥ περιλαμβάνουν δραστηριότητες, όπως η επιδημιολογική επιτήρηση, η εκτίμηση κινδύνου, η παροχή γνωμοδοτήσεων σε επιστημονικά θέματα, η ετοιμότητα και απόκριση, η παροχή αξιόπιστων και συγκρίσιμων επιδημιολογικών δεδομένων και στατιστικών στοιχείων στους αρμόδιους φορείς σε εθνικό, ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο, η εκπαίδευση και επιμόρφωση/ κατάρτιση στον τομέα της δημόσιας υγείας, η ενημέρωση του κοινού και των επαγγελματιών υγείας σχετικά με τους κινδύνους σοβαρών υγειονομικών απειλών και η προώθηση δράσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης σε θέματα δημόσιας υγείας.
Ο ΕΟΔΥ συνιστά το επιχειρησιακό κέντρο σχεδιασμού και υλοποίησης δράσεων προστασίας της δημόσιας υγείας με προληπτικό, λειτουργικό και παρεμβατικό χαρακτήρα, με ετοιμότητα απόκρισης σε έκτακτους κινδύνους υγείας, συντονίζοντας τις λειτουργίες του με τις εκάστοτε ανάγκες της χώρας και των διεθνών οργανισμών με τους οποίους συνεργάζεται.
Άνοιγμα Δημοτικών: Στα δημοτικά και νηπιαγωγεία επέστρεψε σήμερα η πλειοψηφία των μαθητών.
Νέα Σμύρνη Λάρισας κορωνοϊός: Οι δειγματοληψίες πραγματοποιούνται στα εξής: 2ο και 31ο Νηπιαγωγείο και 11ο Δημοτικό Σχολείο και 33ο Δημοτικό Σχολείο στην περιοχή της Νέας Σμύρνης του Δήμου Λαρισαίων και Νηπιαγωγείο και Δημοτικό Σχολείο Ομορφοχωρίου και Νηπιαγωγείο & Δημοτικό Σχολείο Χάλκης του Δήμου Κιλελέρ.
Κικίλιας: Μιλώντας για τις προσλήψεις, ο Β.Κικίλιας τονίζει ότι «συνεχίζουμε να αιμοδοτούμε το σύστημα Υγείας με νέο προσωπικό, ανάλογα με τις ανάγκες κάθε Υγειονομικής Περιφέρειας, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στη νησιωτική Ελλάδα».
Αντιπροσωπεία των φοιτητών εξέδωσε ανακοίνωση σχετικά με ένα μεγάλο πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί μετά την καραντίνα για τον κορωνοϊό.
Άρση μέτρων νησιά: Το ενιαίο σχέδιο διαχείρισης και πρωτοκόλλων για όλα τα νησιά της χώρας εξήγησε ο υπουργός Υγείας, Βασίλης Κικίλιας.
Ακτοπλοΐα κορωνοϊός: Αναθεωρεί το πρωτόκολλο των επιβατών στην ακτοπλοΐα μετά τις 15 Ιουνίου το υπουργείο Ναυτιλίας.
Βρεφονηπιακοί σταθμοί μέτρα: Αναλυτικά οι κανόνες που πρέπει να τηρούνται, για να διασφαλιστεί η υγεία των παιδιών και των εργαζομένων και να αποτραπεί η εξάπλωση του κορωνοϊού.
Νέα Σμύρνη Λάρισας κορωνοϊός: Από τα πέντε θετικά δείγματα, τα τέσσερα ελήφθησαν από οικογένειες στις οποίες ήδη υπήρχε παλαιότερα κρούσμα.
Βασίλης Κικίλιας: Ο υπουργός Υγείας, σημείωσε μεταξύ άλλων ότι το υπουργείο Υγείας έχει ενιαίο σύστημα διαχείρισης για όλα τα νησιά μας, ενώ αναφέρθηκε και στα επαρκή μέσα ατομικής προστασίας για όλους τους υγειονομικούς σε όλα τα νησιά.