![Κορωνοϊός Ελλάδα: Γάμοι, πάρτυ και νοσοκομεία οι εστίες του κορωνοϊού Κορωνοϊός Ελλάδα: Γάμοι, πάρτυ και νοσοκομεία οι εστίες του κορωνοϊού](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2020/07/koronoios-ellada-1-200x145.jpg)
Γάμοι, πάρτυ και νοσοκομεία οι εστίες του κορωνοϊού
Κορωνοϊός Ελλάδα: Νέος κύκλος μεταδόσεων κορωνοϊού έχει ανοίξει στα νοσοκομεία του ΕΣΥ, παραπέμποντας στην περίοδο του περασμένου Μαρτίου- Απριλίου
Ο μόνιμος πληθυσμός της πόλης ανέρχεται τους 54.027 κατοίκους, καθιστώντας την ως η 4η μεγαλύτερη πόλη στην περιοχή της Μακεδονίας, σύμφωνα με την απογραφή του 2011. Είναι κτισμένη στους πρόποδες του όρους Σύμβολο. Μέσω της Εγνατίας Οδού απέχει 650 χιλιόμετρα από την Αθήνα και 160 χιλιόμετρα από τη Θεσσαλονίκη.Η ιστορία της πόλης ξεκινά από τους Προϊστορικούς χρόνους και εκτείνεται μέχρι σήμερα.
Οι αναφορές για αυτήν από την μία χάνονται στις ομηρικές αφηγήσεις και από την άλλη καταγράφονται στα αρχεία της Αθηναϊκής Συμμαχίας. Από την μία η πόλη έγινε παγκοσμίως γνωστή για την άφιξη των δημοκρατικών στρατευμάτων της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ενόψει της ιστορικής μάχης των Φιλίππων και από την άλλη για την άφιξη του Αποστόλου Παύλου το 49 μ.Χ., κάνοντας την Νεάπολη (σημερινή Καβάλα) πρώτη ευρωπαϊκή πόλη που δέχτηκε τον Χριστιανισμό. Είναι διάσημη για τα μεγαλοπρεπή έργα Βυζαντινών και Τούρκων (όπως το Κάστρο και οι Καμάρες) όσο και για το ότι αποτέλεσε γενέτειρα του Μεχμέτ Αλί, αντιβασιλέα της Αιγύπτου. Παράλληλα η νεότερη ιστορία της πόλης παρουσιάζει εξίσου ενδιαφέρον, τόσο για την καπνεργασία και τις πρώτες απεργίες στα Βαλκάνια (1896) όσο και για την πλούσια βιομηχανική δραστηριότητα με κυρίαρχη αυτή του μαύρου χρυσού.
Η Καβάλα διαθέτει πολυάριθμες παραλίες, χώρους για ανάπαυση και πεζοπορικές διαδρομές. Είναι μια από τις λίγες πόλεις της Ελλάδας που μέσα στον πολεοδομικό της ιστό διαθέτει 4 οργανωμένες παραλίες. Δυτικά, την παραλία της Ραψάνης, την δημοτική πλαζ της Καλαμίτσας και τον πολυχώρο του Μπάτη. Στη συνέχεια αν ακολουθήσετε την οδό αυτή θα βρείτε τις υπέροχες οργανωμένες ή και μη οργανωμένες, μεγάλες και μικρές παραλίες του Παληού και στην συνέχεια της Νέας Ηρακλείτσας και της Νέας Περάμου. Στην ανατολική πλευρά της πόλης βρίσκεται η παραλία του Περιγιαλιού, η παραλία της Άσπρης Άμμου ενώ ακολουθεί μετέπειτα αυτή της Νέας Καρβάλης.
Από πλευράς χλωρίδας η Καβάλα αποτελείται από τεχνητές δασικές εκτάσεις καθότι είναι χτισμένη σε βραχώδες ανάγλυφο. Διαθέτει τρία μεγάλα άλση, με χώρους άθλησης που ενδείκνυνται παράλληλα για μια ημερήσια εκδρομή. Πρόκειται για το άλσος της Παναγούδας στην συνοικία της Αγίας Παρασκευής, το περιαστικό δάσος της Καβάλας στη Χωράφα και το άλσος των Πεντακοσίων στον ομώνυμο συνοικισμό. Επιπλέον, κεντρικά θα βρείτε το Δημοτικό Κήπο και το πάρκο του Φαλήρου στην Παραλία (με γήπεδο μπάσκετ, παιδική χαρά και ειδικά διαμορφωμένο χώρο για σκέιτμπορντ).
Υπάρχουν αρκετές πεζοπορικές διαδρομές οι οποίες ξεκινούν μέσα από την πόλη. Πρόκειται για το τμήμα της αρχαίας Εγνατίας Οδού στα δυτικά, για το μονοπάτι που ξεκινάει από την περιμετρική στο ύψος του Αγίου Παντελεήμονα και καταλήγει στο Σταυρό, το ιστορικό μονοπάτι που ακολουθεί το δρόμο του νερού από το οποίο υδρεύονταν η Καβάλα στο παρελθόν (ξεκινά από την εκκλησία του Αγίου Κωνσταντίνου) και τέλος το μονοπάτι που ακολουθεί το ρέμα της Παλαιάς Καβάλας, το οποίο αναδείχτηκε και διαμορφώθηκε από τον τότε δήμο Φιλίππων (απέχει 15 λεπτά με αυτοκίνητο από την Καβάλα).
Κορωνοϊός Ελλάδα: Νέος κύκλος μεταδόσεων κορωνοϊού έχει ανοίξει στα νοσοκομεία του ΕΣΥ, παραπέμποντας στην περίοδο του περασμένου Μαρτίου- Απριλίου
Κορωνοϊός Ελλάδα: Δείτε αναλυτικά που εντοπίστηκαν τα σημερινά κρούσματα στη χώρα.
Ελλάδα κορωνοϊός: Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 4.855 με 121 νέα και 12 εισαγόμενα. Δείτε τη γεωγραφική κατανομή τους.
Ιός Δυτικού Νείλου: Δύο ακόμα κρούσματα του ιού, που μεταδίδεται από τα κουνούπια, εντοπίστηκαν στην Περιφερειακή Ενότητα Σερρών.
Ελλάδα κορωνοϊός: Αυξημένος και πάλι ο αριθμός των κρουσμάτων στην Αττική. Δείτε αναλυτικά την γεωγραφική κατανομή τους.
Ιός Δυτικού Νείλου: Άλλη μία ηλικιωμένη γυναίκα κατέληξε εξαιτίας του ιού που μεταφέρεται από τα κουνούπια.
Καβάλα κορωνοϊός: Η αύξηση των κρουσμάτων στην περιοχή είχε ως αποτέλεσμα να παρθούν νέα μέτρα.
Από τα 49 έτη τον Μάιο στα 45 τον Αύγουστο.
Κορωνοϊός Ελλάδα: Μείωση της μέσης ηλικίας των κρουσμάτων παρατηρείται στη χώρα μας. Έχει φτάσει στα 45 έτη. Όλο και περισσότερο νέοι άνθρωποι προσβάλλονται από τον ιό