![Έρχεται νέο διάγγελμα Μητσοτάκη και ανακοινώσεις Έρχεται νέο διάγγελμα Μητσοτάκη και ανακοινώσεις](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2020/05/MITSOTAKIS-10-200x145.jpg)
Έρχεται νέο διάγγελμα Μητσοτάκη και ανακοινώσεις
Η κατάσταση με την αύξηση των κρουσμάτων είναι αρκετά κρίσιμη.
Ο μόνιμος πληθυσμός της πόλης ανέρχεται τους 54.027 κατοίκους, καθιστώντας την ως η 4η μεγαλύτερη πόλη στην περιοχή της Μακεδονίας, σύμφωνα με την απογραφή του 2011. Είναι κτισμένη στους πρόποδες του όρους Σύμβολο. Μέσω της Εγνατίας Οδού απέχει 650 χιλιόμετρα από την Αθήνα και 160 χιλιόμετρα από τη Θεσσαλονίκη.Η ιστορία της πόλης ξεκινά από τους Προϊστορικούς χρόνους και εκτείνεται μέχρι σήμερα.
Οι αναφορές για αυτήν από την μία χάνονται στις ομηρικές αφηγήσεις και από την άλλη καταγράφονται στα αρχεία της Αθηναϊκής Συμμαχίας. Από την μία η πόλη έγινε παγκοσμίως γνωστή για την άφιξη των δημοκρατικών στρατευμάτων της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ενόψει της ιστορικής μάχης των Φιλίππων και από την άλλη για την άφιξη του Αποστόλου Παύλου το 49 μ.Χ., κάνοντας την Νεάπολη (σημερινή Καβάλα) πρώτη ευρωπαϊκή πόλη που δέχτηκε τον Χριστιανισμό. Είναι διάσημη για τα μεγαλοπρεπή έργα Βυζαντινών και Τούρκων (όπως το Κάστρο και οι Καμάρες) όσο και για το ότι αποτέλεσε γενέτειρα του Μεχμέτ Αλί, αντιβασιλέα της Αιγύπτου. Παράλληλα η νεότερη ιστορία της πόλης παρουσιάζει εξίσου ενδιαφέρον, τόσο για την καπνεργασία και τις πρώτες απεργίες στα Βαλκάνια (1896) όσο και για την πλούσια βιομηχανική δραστηριότητα με κυρίαρχη αυτή του μαύρου χρυσού.
Η Καβάλα διαθέτει πολυάριθμες παραλίες, χώρους για ανάπαυση και πεζοπορικές διαδρομές. Είναι μια από τις λίγες πόλεις της Ελλάδας που μέσα στον πολεοδομικό της ιστό διαθέτει 4 οργανωμένες παραλίες. Δυτικά, την παραλία της Ραψάνης, την δημοτική πλαζ της Καλαμίτσας και τον πολυχώρο του Μπάτη. Στη συνέχεια αν ακολουθήσετε την οδό αυτή θα βρείτε τις υπέροχες οργανωμένες ή και μη οργανωμένες, μεγάλες και μικρές παραλίες του Παληού και στην συνέχεια της Νέας Ηρακλείτσας και της Νέας Περάμου. Στην ανατολική πλευρά της πόλης βρίσκεται η παραλία του Περιγιαλιού, η παραλία της Άσπρης Άμμου ενώ ακολουθεί μετέπειτα αυτή της Νέας Καρβάλης.
Από πλευράς χλωρίδας η Καβάλα αποτελείται από τεχνητές δασικές εκτάσεις καθότι είναι χτισμένη σε βραχώδες ανάγλυφο. Διαθέτει τρία μεγάλα άλση, με χώρους άθλησης που ενδείκνυνται παράλληλα για μια ημερήσια εκδρομή. Πρόκειται για το άλσος της Παναγούδας στην συνοικία της Αγίας Παρασκευής, το περιαστικό δάσος της Καβάλας στη Χωράφα και το άλσος των Πεντακοσίων στον ομώνυμο συνοικισμό. Επιπλέον, κεντρικά θα βρείτε το Δημοτικό Κήπο και το πάρκο του Φαλήρου στην Παραλία (με γήπεδο μπάσκετ, παιδική χαρά και ειδικά διαμορφωμένο χώρο για σκέιτμπορντ).
Υπάρχουν αρκετές πεζοπορικές διαδρομές οι οποίες ξεκινούν μέσα από την πόλη. Πρόκειται για το τμήμα της αρχαίας Εγνατίας Οδού στα δυτικά, για το μονοπάτι που ξεκινάει από την περιμετρική στο ύψος του Αγίου Παντελεήμονα και καταλήγει στο Σταυρό, το ιστορικό μονοπάτι που ακολουθεί το δρόμο του νερού από το οποίο υδρεύονταν η Καβάλα στο παρελθόν (ξεκινά από την εκκλησία του Αγίου Κωνσταντίνου) και τέλος το μονοπάτι που ακολουθεί το ρέμα της Παλαιάς Καβάλας, το οποίο αναδείχτηκε και διαμορφώθηκε από τον τότε δήμο Φιλίππων (απέχει 15 λεπτά με αυτοκίνητο από την Καβάλα).
Η κατάσταση με την αύξηση των κρουσμάτων είναι αρκετά κρίσιμη.
Κορωνοϊός Ελλάδα: Η γεωγραφική κατανομή των 75 νέων κρουσμάτων που ανακοίνωσε σήμερα ο ΕΟΔΥ.
Καβάλα κορωνοϊός: Η εταιρία κρεάτων στην οποία εικοσιτέσσερις εργαζόμενοι βρέθηκαν θετικοί στον ιό εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει ότι ο Covid - 19 δεν μεταδίδεται μέσω των τροφίμων και σημειώνει ότι θα πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα για να επαναλειτουργήσει το εργοστάσιο.
Κορωνοϊός κρούσματα Ελλάδα: Έχουν ξεκινήσει σαρωτικοί έλεγχοι τόσο στο οδικό δίκτυο και τα μέσα μεταφοράς όσο και στα λιμάνια.
Κορωνοιός Ελλάδα: Η γεωγραφία 110 νέων κρουσμάτων του ιού που ανακοίνωσε σήμερα ο ΕΟΔΥ.
Κορωνοϊός μέτρα: Η ραγδαία αύξηση των κρουσμάτων προβληματίζει την κυβέρνηση που εξετάζει αν θα χρειαστεί να λάβει πρόσθετα μέτρα. Στο τραπέζι επανέρχεται η αποστολή sms και το ενδεχόμενο τοπικών λοκντάουν. Συσκέψεις μεταξύ Κικίλια, Χαρδαλιά και Τσιόδρα θα ξεκινήσουν από τη Δευτέρα 3 Αυγούστου.
Βόλος κορωνοϊός: Θετικοί στον ιό είναι τέσσερις συνάδελφοι του 25χρονου σε καφέ - μπαρ της πόλης. Θα διενεργηθούν επαναληπτικοί έλεγχοι και στους υπόλοιπες περιπτώσεις της ινηλάτησης.
Κορωνοϊός Καβάλα: Νέο κλιμάκιο του ΕΟΔΥ αναμένεται στην περιοχή, ώστε να ξεκινήσει την ιχνηλάτηση των 24 ατόμων που βρέθηκαν θετικοί στον ιό.
Ιατρικός Σύλλογος Καβάλας: Η πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Καβάλας τόνισε ότι η επόμενη εβδομάδα θα είναι κρίσιμη για την πορεία του κορωνοϊού και πρέπει όλοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Αναλυτικά η ανακοίνωση.