Άνοιγμα τουρισμού: Έφτασαν τα 4.500 τεστ κορωνοϊού από την πρώτη μέρα στα αεροδρόμια
Άνοιγμα τουρισμού: Η διαδικασία του δειγματοληπτικού ελέγχου στους επιβάτες των πτήσεων από τις χώρες του εξωτερικού συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό.
Η Ξάνθη αποτελεί την πρωτεύουσα της ομώνυμης Περιφερειακής Ενότητας και την έδρα του ομώνυμου Δήμου. Υπάγεται διοικητικά στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Ο πληθυσμός της ανέρχεται σε 56.122 μόνιμους κατοίκους, σύμφωνα με την Απογραφή του 2011. Βρίσκεται κτισμένη στις παρυφές του Αχλαδόβουνου και τη διαρρέει ο ποταμός Κόσυνθος. Ο πολιούχος της Ξάνθης είναι ο Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος και η ημέρα της Αποτομής της Τίμιας Κεφαλής του στις 29 Αυγούστου, είναι αργία για την πόλη.
Στις αρχές της δεκαετίας του ’70 η παρουσία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και του Δ’ Σώματος Στρατού τονώνουν την περιοχή. Από το 2000 κι έπειτα, παρατηρείται έντονη πολεοδομική δραστηριότητα, αποτέλεσμα της ανάγκης στέγασης χιλιάδων φοιτητών στις πανεπιστημιακές σχολές της πόλης. Η Ξάνθη επεκτείνεται κυρίως δυτικά προς την περιοχή της Χρύσας, αλλά και προς τα νότια αυτής. Η αρχή έγινε με τον συνοικισμό που οικοδομήθηκε το 1959-1960, καθώς η τότε κυβέρνηση σκόπευε στη διάθεση των κτηρίων σε κατοίκους της πόλης. Ο συνοικισμός, γνωστός σαν «Παλιές Εργατικές Κατοικίες», περικλείεται από τις οδούς Απόλλωνος, Θεοδώρου Δούκα, Πιαλόγλου και Αλικαρνασσού.
Οι εγκαταστάσεις βρίσκονται έξω από την Ξάνθη, στην Πανεπιστημιούπολη Κιμμερίων, ενώ κάποια τμήματα παραμένουν ακόμη στην πόλη. Η Πανεπιστημιούπολη βρίσκεται σε απόσταση 3 χιλιομέτρων από την πόλη και διαθέτει φοιτητική εστία με 568 κλίνες, εστιατόριο, το οποίο εξυπηρετεί το σύνολο σχεδόν των φοιτητών που ζουν στην πόλη, Βιβλιοθήκη και το Αμφιθέατρο Καραθεοδωρή. Στην Πανεπιστημιούπολη βρίσκονται, επίσης, οι εγκαταστάσεις των τμημάτων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών. Τα τμήματα Μηχανικών Περιβάλλοντος και Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης στεγάζονται, προς το παρόν, σε κτήρια εντός της πόλης. Στην Ξάνθη φοιτούν περίπου 4.000 φοιτητές.
Η ποδοσφαιρική ομάδα της Ξάνθης είναι ο Α.Ο. Ξάνθης που αγωνίζεται στην Σούπερ Λιγκ. Άλλες ποδοσφαιρικές ομάδες είναι ο Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης, ο Ορφέας Ξάνθης καθώς και η γυναικεία ομάδα Βασίλισσα της Θράκης. Ομάδες μπάσκετ της Ξάνθης είναι: ο Ξάνθη Α.Σ., που αγωνιζόταν στην Α2 κατηγορία και διαλύθηκε το 2010, ο Γ.Α.Σ. Αρίων Ξάνθης και ο Άθλος Ξάνθης που αγωνίζονται στην Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., ο Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης και ο Λεύκιππος Ξάνθης που αγωνίζονται στην Γ’ Εθνική.
Η Ξάνθη έχει ακόμα ομάδα βόλεϊ, τον Α.Σ. ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ και ομάδα χάντμπολ, τον Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης. Στην περιοχή των Πηγαδίων βρίσκεται το σύγχρονο γήπεδο της ποδοσφαιρικής ομάδας Xanthi FC Arena μαζί με το προπονητικό κέντρο. Στην πόλη της Ξάνθης βρίσκονται το Κλειστό Γυμναστήριο «Φίλιππος Αμοιρίδης», το Γήπεδο Α.Ο.Ξ., το Δημοτικό Στάδιο Ξάνθης και το Κλειστό Γυμναστήριο «Αλέξανδρος Μπαλτατζής».
Άνοιγμα τουρισμού: Η διαδικασία του δειγματοληπτικού ελέγχου στους επιβάτες των πτήσεων από τις χώρες του εξωτερικού συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό.
Κορωνοϊός: Δείτε τη γεωγραφική κατανομή των κρουσμάτων.
Πανελλήνιες ειδικά μαθήματα: Με τα Αγγλικά ξεκινούν οι εξετάσεις των πανελλαδικά εξεταζόμενων ειδικών μαθημάτων.
Κορωνοϊός Ελλάδα: Κατέληξε ένας 79χρονος στο "Αττικόν" και ανέβασε τον συνολικό αριθμό των θυμάτων στους 192.
Κυριάκος Παπαδόπουλος Λαμία: Δημοσίευμα αθλητικής εφημερίδας αναφέρεται στον κεντρικό αμυντικό και τους Φθιώτες.
Πανιώνιος - Ξάνθη 2-1: Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε άλλο ένα μεγάλο βήμα για να πετύχει το "θαύμα" της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.
Καστοριά κορωνοϊός: Σε επιφυλακή βρίσκονται οι υγειονομικές Αρχές μετά τις επιβεβαιωμένες περιπτώσεις κορωνοϊού που επιβεβαιώθηκαν στην Καστοριά.
Θέματα Πανελλήνιες 2020 ΓΕΛ: Δείτε αναλυτικά τα θέματα σε Χημεία και Οικονομία και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας που κλήθηκαν να φέρουν εις πέρας οι υποψήφιοι μαθητές των Γενικών Λυκείων κατά την τελευταία ημέρα των φετινών Πανελλήνιων Εξετάσεων.
Καστοριά: Σύμφωνα με την ανακοίνωση του δήμου, το Γενικό Νοσοκομείο της περιοχής επιβεβαίωσε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού έπειτα από 72 ημέρες.