![Σάκης Τσιώλης: Κοντά στη Λαμία ο έμπειρος τεχνικός Σάκης Τσιώλης: Κοντά στη Λαμία ο έμπειρος τεχνικός](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2020/06/tsiolis-200x145.jpg)
Κοντά στη Λαμία ο Σάκης Τσιώλης
Σάκης Τσιώλης: Μια «ανάσα» από το να αναλάβει το τιμόνι της Λαμίας είναι ο 60χρονος κόουτς.
Η Ξάνθη αποτελεί την πρωτεύουσα της ομώνυμης Περιφερειακής Ενότητας και την έδρα του ομώνυμου Δήμου. Υπάγεται διοικητικά στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Ο πληθυσμός της ανέρχεται σε 56.122 μόνιμους κατοίκους, σύμφωνα με την Απογραφή του 2011. Βρίσκεται κτισμένη στις παρυφές του Αχλαδόβουνου και τη διαρρέει ο ποταμός Κόσυνθος. Ο πολιούχος της Ξάνθης είναι ο Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος και η ημέρα της Αποτομής της Τίμιας Κεφαλής του στις 29 Αυγούστου, είναι αργία για την πόλη.
Στις αρχές της δεκαετίας του ’70 η παρουσία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και του Δ’ Σώματος Στρατού τονώνουν την περιοχή. Από το 2000 κι έπειτα, παρατηρείται έντονη πολεοδομική δραστηριότητα, αποτέλεσμα της ανάγκης στέγασης χιλιάδων φοιτητών στις πανεπιστημιακές σχολές της πόλης. Η Ξάνθη επεκτείνεται κυρίως δυτικά προς την περιοχή της Χρύσας, αλλά και προς τα νότια αυτής. Η αρχή έγινε με τον συνοικισμό που οικοδομήθηκε το 1959-1960, καθώς η τότε κυβέρνηση σκόπευε στη διάθεση των κτηρίων σε κατοίκους της πόλης. Ο συνοικισμός, γνωστός σαν «Παλιές Εργατικές Κατοικίες», περικλείεται από τις οδούς Απόλλωνος, Θεοδώρου Δούκα, Πιαλόγλου και Αλικαρνασσού.
Οι εγκαταστάσεις βρίσκονται έξω από την Ξάνθη, στην Πανεπιστημιούπολη Κιμμερίων, ενώ κάποια τμήματα παραμένουν ακόμη στην πόλη. Η Πανεπιστημιούπολη βρίσκεται σε απόσταση 3 χιλιομέτρων από την πόλη και διαθέτει φοιτητική εστία με 568 κλίνες, εστιατόριο, το οποίο εξυπηρετεί το σύνολο σχεδόν των φοιτητών που ζουν στην πόλη, Βιβλιοθήκη και το Αμφιθέατρο Καραθεοδωρή. Στην Πανεπιστημιούπολη βρίσκονται, επίσης, οι εγκαταστάσεις των τμημάτων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών. Τα τμήματα Μηχανικών Περιβάλλοντος και Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης στεγάζονται, προς το παρόν, σε κτήρια εντός της πόλης. Στην Ξάνθη φοιτούν περίπου 4.000 φοιτητές.
Η ποδοσφαιρική ομάδα της Ξάνθης είναι ο Α.Ο. Ξάνθης που αγωνίζεται στην Σούπερ Λιγκ. Άλλες ποδοσφαιρικές ομάδες είναι ο Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης, ο Ορφέας Ξάνθης καθώς και η γυναικεία ομάδα Βασίλισσα της Θράκης. Ομάδες μπάσκετ της Ξάνθης είναι: ο Ξάνθη Α.Σ., που αγωνιζόταν στην Α2 κατηγορία και διαλύθηκε το 2010, ο Γ.Α.Σ. Αρίων Ξάνθης και ο Άθλος Ξάνθης που αγωνίζονται στην Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., ο Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης και ο Λεύκιππος Ξάνθης που αγωνίζονται στην Γ’ Εθνική.
Η Ξάνθη έχει ακόμα ομάδα βόλεϊ, τον Α.Σ. ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ και ομάδα χάντμπολ, τον Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης. Στην περιοχή των Πηγαδίων βρίσκεται το σύγχρονο γήπεδο της ποδοσφαιρικής ομάδας Xanthi FC Arena μαζί με το προπονητικό κέντρο. Στην πόλη της Ξάνθης βρίσκονται το Κλειστό Γυμναστήριο «Φίλιππος Αμοιρίδης», το Γήπεδο Α.Ο.Ξ., το Δημοτικό Στάδιο Ξάνθης και το Κλειστό Γυμναστήριο «Αλέξανδρος Μπαλτατζής».
Σάκης Τσιώλης: Μια «ανάσα» από το να αναλάβει το τιμόνι της Λαμίας είναι ο 60χρονος κόουτς.
Super League: Η Ξάνθη επικράτησε του Ατρόμητου με 1-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Ξάνθη κορωνοϊός: Η καραντίνα θα ισχύει έως τις 6 το πρωί της 30ης Ιουνίου. Τα τεστ από τον ΕΟΔΥ στην Ξάνθη συνεχίζονται, στο επίκεντρο της πανδημίας Θεσπρωτία και Ροδόπη.
Πανελλήνιες 2020 EΠΑΛ: Ηλεκτροτεχνία 2, Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ΙΙ, Υγιεινή, Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης (ΑΟΔ) τα σημερινά μαθήματα που εξετάζονται οι υποψήφιοι μαθητές για να εξασφαλίσουν την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Στο drive-through ελέγχου για τον κορωνοϊό, οι πολίτες θα δίνουν δείγμα άμεσα χωρίς να εξέρχονται από το όχημά τους.
ΕΟΔΥ κορωνοϊός: Οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι για αντισώματα ξεκίνησαν από τον ΕΟΔΥ και το υπουργείο Υγείας.
Ανακοίνωση για τα νέα κρούσματα σήμερα 24 Ιουνίου: Στους 190 παραμένουν οι νεκροί του κορωνοϊού στη χώρα μας, ενώ σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ, το τελευταίο 24ωρο επιβεβαιώθηκαν 8 νέα κρούσματα και 3.310 συνολικά.
Καθηγητής Γώγος κορωνοϊός: Ο καθηγητής Ιατρικής συνιστά προσοχή - «Όλα τα περιστατικά (Ξάνθης, Θεσπρωτίας, φυλακές) αυξάνουν την ανησυχία μας» τονίζει.
Την τελευταία του πνοή σε ηλικία 81 ετών άφησε ο Νίκος Αλέφαντος.