![Ίσμαελ Μπλάνκο: Ποιος βρίσκεται πίσω από το deal με το Αιγάλεω Ίσμαελ Μπλάνκο: Ποιος βρίσκεται πίσω από το deal με το Αιγάλεω](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2020/01/blanco-200x145.png)
Ίσμαελ Μπλάνκο: Ποιος βρίσκεται πίσω από το deal με το Αιγάλεω
Ίσμαελ Μπλάνκο: Το μεγάλο deal είναι γεγονός, αφού ο Αργεντινός βρίσκεται στην Ελλάδα για τις υπογραφές και τις ανακοινώσεις.
Η Ξάνθη αποτελεί την πρωτεύουσα της ομώνυμης Περιφερειακής Ενότητας και την έδρα του ομώνυμου Δήμου. Υπάγεται διοικητικά στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Ο πληθυσμός της ανέρχεται σε 56.122 μόνιμους κατοίκους, σύμφωνα με την Απογραφή του 2011. Βρίσκεται κτισμένη στις παρυφές του Αχλαδόβουνου και τη διαρρέει ο ποταμός Κόσυνθος. Ο πολιούχος της Ξάνθης είναι ο Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος και η ημέρα της Αποτομής της Τίμιας Κεφαλής του στις 29 Αυγούστου, είναι αργία για την πόλη.
Στις αρχές της δεκαετίας του ’70 η παρουσία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και του Δ’ Σώματος Στρατού τονώνουν την περιοχή. Από το 2000 κι έπειτα, παρατηρείται έντονη πολεοδομική δραστηριότητα, αποτέλεσμα της ανάγκης στέγασης χιλιάδων φοιτητών στις πανεπιστημιακές σχολές της πόλης. Η Ξάνθη επεκτείνεται κυρίως δυτικά προς την περιοχή της Χρύσας, αλλά και προς τα νότια αυτής. Η αρχή έγινε με τον συνοικισμό που οικοδομήθηκε το 1959-1960, καθώς η τότε κυβέρνηση σκόπευε στη διάθεση των κτηρίων σε κατοίκους της πόλης. Ο συνοικισμός, γνωστός σαν «Παλιές Εργατικές Κατοικίες», περικλείεται από τις οδούς Απόλλωνος, Θεοδώρου Δούκα, Πιαλόγλου και Αλικαρνασσού.
Οι εγκαταστάσεις βρίσκονται έξω από την Ξάνθη, στην Πανεπιστημιούπολη Κιμμερίων, ενώ κάποια τμήματα παραμένουν ακόμη στην πόλη. Η Πανεπιστημιούπολη βρίσκεται σε απόσταση 3 χιλιομέτρων από την πόλη και διαθέτει φοιτητική εστία με 568 κλίνες, εστιατόριο, το οποίο εξυπηρετεί το σύνολο σχεδόν των φοιτητών που ζουν στην πόλη, Βιβλιοθήκη και το Αμφιθέατρο Καραθεοδωρή. Στην Πανεπιστημιούπολη βρίσκονται, επίσης, οι εγκαταστάσεις των τμημάτων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών. Τα τμήματα Μηχανικών Περιβάλλοντος και Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης στεγάζονται, προς το παρόν, σε κτήρια εντός της πόλης. Στην Ξάνθη φοιτούν περίπου 4.000 φοιτητές.
Η ποδοσφαιρική ομάδα της Ξάνθης είναι ο Α.Ο. Ξάνθης που αγωνίζεται στην Σούπερ Λιγκ. Άλλες ποδοσφαιρικές ομάδες είναι ο Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης, ο Ορφέας Ξάνθης καθώς και η γυναικεία ομάδα Βασίλισσα της Θράκης. Ομάδες μπάσκετ της Ξάνθης είναι: ο Ξάνθη Α.Σ., που αγωνιζόταν στην Α2 κατηγορία και διαλύθηκε το 2010, ο Γ.Α.Σ. Αρίων Ξάνθης και ο Άθλος Ξάνθης που αγωνίζονται στην Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., ο Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης και ο Λεύκιππος Ξάνθης που αγωνίζονται στην Γ’ Εθνική.
Η Ξάνθη έχει ακόμα ομάδα βόλεϊ, τον Α.Σ. ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ και ομάδα χάντμπολ, τον Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης. Στην περιοχή των Πηγαδίων βρίσκεται το σύγχρονο γήπεδο της ποδοσφαιρικής ομάδας Xanthi FC Arena μαζί με το προπονητικό κέντρο. Στην πόλη της Ξάνθης βρίσκονται το Κλειστό Γυμναστήριο «Φίλιππος Αμοιρίδης», το Γήπεδο Α.Ο.Ξ., το Δημοτικό Στάδιο Ξάνθης και το Κλειστό Γυμναστήριο «Αλέξανδρος Μπαλτατζής».
Ίσμαελ Μπλάνκο: Το μεγάλο deal είναι γεγονός, αφού ο Αργεντινός βρίσκεται στην Ελλάδα για τις υπογραφές και τις ανακοινώσεις.
Σε επίσημη τοποθέτηση προχώρησε η ΠΑΕ Ξάνθη μετά τις δηλώσεις του ιδιοκτήτη της ΑΕΛ, Αλέξη Κούγια.
Super League: Η κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα, μετά την ολοκλήρωση όλων των αναμετρήσεων της 17ης αγωνιστικής.
Super League: Η κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα, μετά την ολοκλήρωση των αναμετρήσεων του Σαββάτου (4/1) για την 17η αγωνιστική.
ΟΦΗ - Βόλος: Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Super League για το 2020 η θεσσαλική ομάδα.
Super League: O Φινλανδός Γκεστράνιους ορίστηκε να διευθύνει το μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Ο Τάσος Παπαπέτρου στο Άρης - ΠΑΟΚ.
Tο δικό της μήνυμα έστειλε η Super League λίγο μετά την απόφαση των διαιτητών για απόσυρση της αποχής τους.
Super League: Από το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι των «αιωνίων» στο «Γ. Καραϊσκάκης».
Φρανσίσκο Ζεράλδες: Ο Πορτογάλος δεν πήγε στα Σπάτα για προπόνηση, αλλά η απουσία του πέρασε απαρατήρητη.