![Ο Νταμπίζας υποψήφιος για τεχνικός διευθυντής στη Νιούκαστλ Ο Νταμπίζας υποψήφιος για τεχνικός διευθυντής στη Νιούκαστλ](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2017/11/large_1487836165_ntampizas-1-200x145.jpg)
Ο Νταμπίζας υποψήφιος για τεχνικός διευθυντής στη Νιούκαστλ
Ο Νίκος Νταμπίζας διατηρεί άριστες σχέσεις με την πρώην ομάδα του Νιούκαστλ και η αλλαγή της ιδιοκτησίας της, τον φέρνει μεταξύ των υποψηφίων για τη θέση του τεχνικού διευθυντή.
Ο Ολυμπιακός ιδρύθηκε στις 10 Μαρτίου 1925 και προέρχεται από τη συγχώνευση του «Πειραϊκού Ποδοσφαιρικού Ομίλου» και του Ομίλου Φιλάθλων Πειραιά. Η απόφαση ελήφθη από επιφανείς Πειραιώτες στην ταβέρνα τού Μοίρα στην καρδιά του Πειραιά. Ανάδοχος ήταν ο αξιωματικός του Ναυτικού και αεροπόρος Νότης Καμπέρος, που θέλησε ο τίτλος του νέου συλλόγου να υποδηλώνει τη δύναμη, την αθλητική ισχύ, την ευγενή άμιλλα, την επικράτηση και εν τέλει το ολυμπιακό ιδεώδες. Ο βιομήχανος και μετέπειτα Δήμαρχος Πειραιά Μιχάλης Μανούσκος πρόσθεσε στο επίθετο Ολυμπιακός τις λέξεις Σύνδεσμος Φιλάθλων Πειραιώς κι έτσι ο πλήρης τίτλος του Πειραϊκού συλλόγου ήταν και παραμένει Ολυμπιακός Σύνδεσμος Φιλάθλων Πειραιώς (ΟΣΦΠ).
Ως έμβλημα του νέου συλλόγου επελέγη η κεφαλή ενός δαφνοστεφανωμένου εφήβου και χρώματα το κόκκινο και το άσπρο, κατόπιν προτάσεως του Γιάννη Ανδριανόπουλου, θαυμαστή της ερυθρόλευκης Άρσεναλ, από την εποχή που σπούδαζε νομικά στο Λονδίνο.
Το πρώτο Δ.Σ. του Ολυμπιακού αποτέλεσαν οι: Μιχάλης Μανούσκος (πρόεδρος), Νότης Καμπέρος (αντιπρόεδρος), Τριαντάφυλλος Κρέμος (αντιπρόεδρος), Σταύρος Μαραγκουδάκης (γεν. γραμματέας), Θανάσης Κόκκινος (ταμίας), Παναγιώτης Λαγουρατζής (έφορος), Κώστας Κυρίμης, Νίκος Ζαχαρίας, Γιάννης Λουλουδάκης και Ε. Κασιμάτης.
Ο Ολυμπιακός ιδρύθηκε ως ποδοσφαιρικό σωματείο και γρήγορα επισκίασε τους ανταγωνιστές του στο λιμάνι, για να γίνει ο κυρίαρχος του Πειραιά, με επικεφαλής τη θρυλική πεντάδα των Ανδριανοπουλαίων, που αποτέλεσαν την ψυχή της ομάδας στα πρώτα της βήματα. Παιδιά γνωστής οικογένειας στον Πειραιά, με αθλητική παράδοση, έκαναν γνωστό το όνομα του Ολυμπιακού σ’ όλη την Ελλάδα. Στην αρχή έπαιξαν οι τέσσερις Ανδριανόπουλοι, ο Γιάννης, ο Ντίνος, ο Γιώργος και ο Βασίλης. Αργότερα, εμφανίστηκε και ο Λεωνίδας και για ένα μικρό χρονικό διάστημα αγωνίστηκε και ο Στέλιος. Η πεντάδα της επίθεσης με τους πέντε αδελφούς έγινε θρύλος.
Οι χρυσές περίοδοι της ποδοσφαιρικής ομάδας του Ολυμπιακού είναι η δεκαετία του ’30, κατά την οποία ξεκίνησε η αντιπαράθεση με τον αιώνιο αντίπαλο Παναθηναϊκό, η δεκαετία του ’50 με τα συνεχόμενα πρωταθλήματα, εποχή που η ομάδα απέκτησε το προσωνύμιό της Θρύλος και τη μεγάλη μάζα των οπαδών της, η περίοδος της προεδρίας Γουλανδρή στις αρχές της δεκαετίας του ’70 και η περίοδος από το 1993 με την ανάληψη της προεδρίας από τον επιχειρηματία Σωκράτη Κόκκαλη και φυσικά η περίοδος του Βαγγέλη Μαρινάκη, που ο Ολυμπιακός έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος του ελληνικού ποδοσφαίρου και έφερε πολλές ευρωπαϊκές διακρίσεις με σπουδαίες νίκες.
Τίτλοι
Μπάσκετ
Βόλεϊ
Πόλο:
Ο Νίκος Νταμπίζας διατηρεί άριστες σχέσεις με την πρώην ομάδα του Νιούκαστλ και η αλλαγή της ιδιοκτησίας της, τον φέρνει μεταξύ των υποψηφίων για τη θέση του τεχνικού διευθυντή.
Ο Κέβιν Μπουά της Βασιλείας είναι ένας από τους μεσοεπιθετικούς που ενδιαφέρουν τον Ολυμπιακό.
Βοϊλης Ολυμπιακός: Δανεικό έχει δώσει ο Ολυμπιακός στον Αλέξανδρο Βοΐλη, που κάνει πολύ καλές εμφανίσεις στη δεύτερη κατηγορία της Πορτογαλίας.
Βασίλης Σπανούλης - Γιώργος Πρίντεζης: Ο αρχηγός και ο υπαρχηγός των "ερυθρολεύκων" θα παραμείνουν όπως όλα δείχνουν στο ΣΕΦ αλλά με διαφορετικό ίσως ρόλο.
Ολυμπιακός μεταγραφές: Τις περιπτώσεις των Αλεχάντρο Θεντέγιες Πλάθα και Πέδρο Ενρίκε φέρεται να εξετάζει εν όψει του καλοκαιριού ο Ολυμπιακός.
Μπαρτζώκας Σπανούλης: Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε σε ισπανικό μέσο για αρκετά θέματα.
Ναζ Μήτρου - Λόνγκ: Να κάνουν δικό τους το Ναζ Μήτρου - Λόνγκ φαίνεται πως εξετάζουν δύο ελληνικοί σύλλογοι.
Μαρτίνς Ολυμπιακός: Ο μάνατζερ του Πέδρο Μαρτίνς, Σάντσο Φρέιτας, βάζει με όσα διαρρέει φωτιά στο θέμα της παραμονής του Πορτογάλου τεχνικού στον Ολυμπιακό.
Βουγιούκας για Πιτίνο: Για πρώτη φορά ο Ίαν Βουγιούκας μίλησε έξω από τα δόντια για τα καψώνια του Πιτίνο.