![Κορωνοϊός ΚΕΠ τράπεζες ΔΟΥ: Πως θα λειτουργήσουν Κορωνοϊός ΚΕΠ τράπεζες ΔΟΥ: Πως θα λειτουργήσουν](https://cdn.pagenews.gr/wp-content/uploads/2020/02/eforia33-200x145.jpg)
Κορωνοϊός ΚΕΠ τράπεζες ΔΟΥ: Πως θα λειτουργήσουν
Κορωνοϊός ΚΕΠ τράπεζες ΔΟΥ: Οι αλλαγές στη λειτουργία των ΚΕΠ, ΔΟΥ και των τραπεζών.
Υπουργική Απόφαση καλείται μια πράξη που εκδίδεται από τον (αρμόδιο κατά περίπτωση) Υπουργό, απαραίτητα κατ΄ εξουσιοδότηση του νόμου και πάντα εντός των πλαισίων αυτής της εξουσιοδοτήσεως. Με την Υπουργική Απόφαση, είτε τίθενται δευτερεύοντες κανόνες δικαίου οπότε και καλείται «κανονιστική απόφαση», είτε ρυθμίζονται διοικητικής φύσεως θέματα (π.χ. πρόσληψη, απόλυση, προαγωγή, μετάθεση υπαλλήλων ορισμός εγγυήσεων κλπ ) οπότε και καλείται «εκτελεστική». Και οι δύο τύποι αυτοί των Υπουργικών Αποφάσεων δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Κορωνοϊός ΚΕΠ τράπεζες ΔΟΥ: Οι αλλαγές στη λειτουργία των ΚΕΠ, ΔΟΥ και των τραπεζών.
Κορωνοϊός ΚΕΠ: Το ωράριο λειτουργίας των ΚΕΠ τροποποιείται στην προσπάθεια για τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορωνοϊού.
Κορωνοϊός: Σύμφωνα με ανακοίνωση της Ένωσης Δικαστικών Υπαλλήλων Αθήνας στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό, δικαστικός υπάλληλος.
Κορονοϊός Ηράκλειο: Υπενθυμίζεται ότι οι καφετέριες μπορούν να λειτουργούν μόνο ως take away και delivery.
Κορωνοϊός δικαστήρια: Διαβάστε την απόφαση και ποιες δίκες θα γίνονται ή όχι.
Κορωνοϊός κλειστά σχολεία: Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα προβεί το υπουργείο Παιδείας σε ανακοινώσεις για την εξ αποστάσεως διδασκαλία.
Κορωνοϊός ενημέρωση: Σε μια σειρά μέτρων για την πρόληψη της μετάδοσης και διασποράς του κορωνοϊού προχωρά το υπουργείο Εργασίας όσον αφορά στις προνοιακές δομές.
ΟΑΕΔ: Στη φάση των τελικών δοκιμών αντοχής της πλατφόρμας υποδοχής των αιτήσεων (http://ait.oaed.gr/) βρίσκεται ο μηχανισμός του ΟΑΕΔ, ενόψει της έκδοσης του νέου προγράμματος Κοινωφελούς Εργασίας (36.500 θέσεις).
Ο Γιάννης Αντύπας με αφορμή τον κορωνοϊό και το μεταναστευτικό γράφει στο blog του στο pagenews.gr για το πόσο σημαντικό είναι να αποδεχθούμε τη ζωή όπως είναι. Παράλληλα, τονίζει πως δεν είναι δυνατόν να δεχθούμε να ζούμε πάντα υπό απειλή.